ZONA HASTALIĞI HAKKINDA BİLİNEN 7 YANLIŞ

herpeszosterZona, herpes virus ailesinden varisella zoster virüsünün neden olduğu ağrılı, döküntülü, kaşıntılı bir hastalıktır. Bu virus aynı zamanda su çiçeğinden de sorumludur.

1-Zonanın ilk belirtisi ciltteki kızarıklıktır.

Yanlış. Zona çoğunlukla baş ağrısı, bulantı, kusma, ateş veya titreme ile başlar. Daha sonra sızlama, kaşıntı, yanma ve cildiniz normal görünse de saplanır tarzda bir ağrı görülür. Sıvı dolu kabarıkcıklar günler sonra görülebilir, bazı kişilerde hiç görülmez.

2-Her zaman gövdede görülür.

Yanlış. Her zaman değil. Genellikle gövdenin tek tarafında görülür fakat yüzde, göz çevresinde de görülebilir.

3-Zona sadece bir kez geçirilir.

Yanlış. Yaygın olarak görülmese de zona bir defadan fazla da görülebilir. Birden fazla zona geçirenler döküntüleri aynı yerde görmezler.

4-Bulaşıcı değildir.

Yanlış.  Bulaşıcıdır fakat bulaşan zona hastalığı değildir, bulaşan virüs daha önce su çiçeği geçirmemiş veya aşılanmamış kişilerde su çiçeği hastalığına yol açar.

5-Zonayı önlemek için yapacağınız bir şey yoktur.

Yanlış. Zona aşısı mevcuttur ve 60 yaş üstü kişilerde önerilmektedir. Bir doz aşı zonaya yakalanma riskinizi %50 azaltacaktır.

6-Hastalığı akışına bırakabilirsiniz.

Yanlış. Doktorunuz size antiviral tedavi başlamalı. Bu semptomlarınızın azalmasını ve enfeksiyonun daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

7-Zona bir kaç haftada iyileşir.

Yanlış. Yaklaşık zona geçiren hastaların %40’ında döküntüler geçtikten sonra batma, yanma şikayeti aylar hatta yıllar boyu sürebilmektedir. Postherpetik nöralji adı verilen bu durum sinirlerin hasara uğraması sonucu oluşur.Bu durumda ağrı uzmanları tarafından özel tedavi yöntemleri uygulanır.

Bunu da Okuyun

covid-19 salgınında cep telefonu ve hijyen

COVID-19 SALGININDA HASTANELERDE CEP TELEFONU HİJYENİN ÖNEMİ NEDİR? NASIL SAĞLANIR?

Cep telefonları günümüzde hepimizin neredeyse ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.