KİMLER ORUÇ TUTMAMALI?

 

orucOruç sahurdan iftara kadar aç ve susuz kalınan uzun bir süreçtir. Özellikle yaz aylarında bu süreç daha uzamaktadır. Sağlıklı insanlarda bu kadar süre aç ve susuz kalmanın sağlık üzerine hemen görünen bir etkisi yoktur fakat bazı durumlarda ve kişilerde uzun süre aç ve susuz kalmanın sağlık üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bu yüzden bazı kişilerin oruç tutmaları sağlık açısından önerilmemektedir.

1-Hamile ve emziren kadınlar

2-Diyabet hastaları

3-Kronik hastalığı olanlar

Yüksek tansiyonu olan hastalar, kalp hastaları, böbrek hastaları (böbrek yetmezliği, böbrek taşı olan hastalar), akciğer hastaları, kanser hastaları gibi kronik hastalıklara sahip kişiler oruç tutmamalıdır.

4-Yaşlılar

Yaşlılıkta iyileşme süreci çok daha yavaştır ve kronik hastalıkların gelişme ihtimali daha yüksektir. Kemik ve doku yıkımının tekrar eski haline gelmesi yaşlılıkta çok daha yavaştır.

5-Hastalıklarına bağlı olarak özel diyet uygulaması gereken kişiler
Ülser, kolit, kronik bağırsak hastalığı gibi durumları olanlar hastalıklarına uygun olarak beslenmesi, az ve sık olarak yemek yemeleri gerekmektedir. Oruç tutmaları önerilmez.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.