AKNE NEDİR?

AKNEİnsan cildinde gözenek adı verilen küçük delikçikler mevcuttur. Bu gözenekler yağ, bakteri ve kirle dolar ve zamanla ciltte siyah nokta ya da sivilce halini alır. Bu durumun sürekli tekrarlamasına akne denir. Hayatı tehdit edici bir hastalık olmamasına rağmen ağrılı ve ciddi seyredebilir.  Yüzde olan akne kişinin kendisine olan beğenisinin azalmasına ve zaman içinde de kalıcı izlere neden olabilir.

Akne neden oluşur?

Akne vücuttaki gözeneklerin yağ, bakteri ve kirle tıkanması sonucu oluşur. Her gözenek bir foliküle açılmaktadır ve foliküllerin içinde yağ bezleri ve kıl kökü bulunmaktadır. Yağ bezleri sebum adı verilen yağ salgılarlar. Folikül içindeki anormal değişiklikler akne oluşumuna neden olmaktadır.  Bu değişiklikler şunlar olabilir:

-Folikül tarafından çok fazla yağ veya sebum salgılanması

-Gözenekleri kapatan ölü hücrelerin varlığı

-Gözenekleri kapatan bakterilerin varlığı

Aknenin en sık nedenleri nelerdir?

1-Akne rozasea:

Nedeni bilinmeyen kronik bir deri hastalığıdır.

2-Polikistik over sendromu:

Kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının dengesini bozan bir hastalıktır. Bu da over kistlerinin gelişmesine neden olur. Kadınlarda adet döngüsünde, üreme fonksiyonlarında, kardiyak fonksiyonlarda ve görünüşlerinde değişikliklere yol açar. Saçların incelmesi, ses kalınlaşması, göğüslerin küçülmesi, yüz, göğüs gibi bölgelerde kılların artması, akne bulgulardan bazılarıdır.

3-Adrenokortikal karsinoma:

Nadir görülen bir hastalıktır. Adrenal kortekste gelişen kanser sonucu hormon dengesi bozulur.

4-Hiperhidroz (aşırı terleme):

Aşırı terlemeye neden olan bir durumdur. Terlemeyi gerektirmeyecek durumlarda bile terleme olabilir. Bazı durumlarda menapoz ve hipertroidizm bu durumun nedeni olabilir.

5-Cushing Sendromu:

Kortizol hormonunun aşırı fazlalığıyla karakterize bir hastalıktır. Akne bulgularından sadece bir tanesidir.

6-Premenstruel sendromu:

Genellikle adet öncesi dönemde kadınların duygu, davranış ve fiziksel sağlığının etkilendiği dönemdir. Bulguları arasında akne de bulunur.

7-Kadınlarda istenmeyen aşırı kıllanma:

Kadınlarda aşırı veya istenmeyen kıllanmaya hirşuitizm adı verilir. Androjen hormonlarının artışı buna neden olur. Beraberinde akne de görülebilir.

 

Bunu da Okuyun

NASIR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Nasır, cildin kendisini sürtünmeye ve basınca karşı korumaya çalışırken gelişen kalın, sertleşmiş cilt katmanlarıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.