HIV TESTLERİ NELERDİR?

hivHIV (human immunodeficiency virus) testleri HIV ile enfekte olup olmadığınızı ve devamında immün sisteminizi zayıflatan AIDS’in (acquired immunodefienciency syndrome) gelişip gelişmeyeceğini anlamamıza yarayan testlerdir.

Bazı HIV testleri bağışıklık sistemi tarafından HIV virüsüne karşı gelişen antikorları saptarken, diğer bazı testler de virüsün kendi varlığını araştırır.

 

HIV tanısı için kullanılan laboratuvar testleri nelerdir?

1-Anti HIV testi (ELISA):

Genellikle tarama ve tanı amaçlı yapılan, şüpheli ilişkiden 3 ay sonra elisa yöntemi ile çalışılan HIV virüsüne karşı antikorların saptanmasına yönelik bir testtir. Şüpheli ilişkiden hemen sonra yapılmasının anlamı yoktur çünkü antikorun bu testin saptayacağı antikorun gelişmesi en az 3 ay geçmelidir.

ELİSA TESTİ NEDİR?

2-HIV Combo testi:

Şüpheli cinsel ilişkinin 21. gününden itibaren p24 antijeni ve HIV 1,2 antikorlarının birlikte araştırıldığı bir testtir.

P24 antijeni nedir?

HIV virüsünün çekirdeğindeki proteindir. Virüs kişiye bulaştıktan yaklaşık 14 gün sonra saptanmaya başlar. Antikor oluşumunun beklenmemesi bu testin avantajıdır.

P24 ANTİJEN TESTİ NEDİR?

3-HIV RNA PCR Testi:

PCR testi ile virüs bulaştıktan yaklaşık 9-11 gün sonra HIV virüsü tespit edilebilir. PCR testi ile kandaki virüsün RNA’sı tespit edilerek sayısına bakılabilir ve bu da viral yük olarak adlandırılır. PCR testi oldukça hassas ve güvenilir bir testtir.

4-HIV doğrulama testi (Western Blotting-WB testi):

Elisa testi ile pozitif çıktığı durumlarda doğrulama amacı ile kullanılır.

5-Hızlı testler ve ev testleri:

Laboratuvar ekipmanı gerektirmeyen veya mimimum düzeyde gerektiren testlerdir. Yaklaşık 30 dakika içinde sonuç verir. Yapılması önerilen durumlar şunlardır:

-HIV ile bulaşmış materyal ile temasta bulunma

-İğne batması durumunda

-Organ vericilerinde

HIV TESTLERİ KİMLERE YAPILIR?

Bunu da Okuyun

HEPATİT B TESTLERİ NELERDİR?

Hepatit B virüsü (HBV), Hepadnaviridae ailesine ait bir DNA virüsüdür ve karaciğer iltihaplanmasına yol açan bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.