KOLESTEROL HAKKINDA HERŞEY

kolesterol, arter, kan hücreleriKolesterolün kendisinin kötü olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir. Aslında kolesterol sağlıklı olmamız için vücudumuzda bulunan bir çok maddeden biridir.

 

 

Kolesterol nedir?

Kolesterol vücudun kendisinden veya aldığımız besinlerden kaynaklanan mumsu bir maddedir. Vücudumuz özellikle karaciğer ihtiyacınız olan tüm kolesterolü yapar ve kan yoluyla tüm vücutta dolaşır. Kolesterol ayrıca et, kümes hayvanları ve tam yağlı süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklardan alınan gıdalarda da bulunur. Doymuş ve trans yağlı diyetlerde karaciğerde daha fazla kolesterol üretilir.

Fazla kolesterol arter duvarlarının katmanları arasında plak oluşturabilir ve kalbin kan dolaşımını zorlaştırabilir. Plaklar kopabilir ve kan pıhtılarına neden olabilir. Bir pıhtı beyini besleyen bir arteri bloke ederse inmeye neden olur. Eğer kalbi besleyen bir arter engellenirse kalp krizine neden olur.

Göz ardı etmemeniz gereken 7 inme belirtisi

Kalp krizinin 12 erken belirtisi

Kolesterol kanda çözünemez ve lipoprotein adı verilen yağ ve proteinden oluşan taşıyıcılar tarafından kan dolaşımında taşınırlar. Hücrelere kolesterol taşıyan iki lipoprotein türü vardır; düşük yoğunluklu lipoprotein(LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL).  LDL kolestrol , HDL kolesterol ve trigliserit seviyenizin beşte biri toplam kolesterol düzeyinizi oluşturur. 

HDL  ve LDL kolesterol nedir?

Çoğu kimse kolestrolünün çok yüksek olduğunun farkında değildir çünkü genellikle kolesterol yüksekliğinin herhangi bir belirtisi yoktur. Bu nedenle kolesterol düzeylerinizin doktorunuz tarafından kontrol edilmesi önemlidir.  Kalp krizi veya inme riskinizi değerlendirmek konusunda doktorunuzla görüşmeniz önemlidir çünkü kolesterol seviyeleri kişisel riskinizi tahmin etmede önemli bir faktördür.

Kandaki çok fazla kolestrol düzeyi kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir. Kalp hastalığı ABD’de ölüm nedenleri arasında birinci sıradadır. İstatistikler her gün 2,100’den fazla Amerikalının kardiyovasküler hastalıklardan öldüğünü rapor etnektedir. İyi haber ise kolestrolünüzü düşürebilir ve kalp hastalığı ve inme riskinizi azaltabilirsiniz.

Kolesterolü düşürmenin doğal yolları

Kolesterol düzeylerinizi kontrol altında tutmada her şeyden önce yaşam tarzı alışkanlıklarınızı kontrol etmeniz gerekir. Sigara içen,kilolu veya obez olmanız, çok fazla doymuş yağ, trans yağ ile beslenmeniz, fiziksel olarak pasif olmanız önemli faktörlerdir. Bu değiştirilebilir faktörlerin tümü kolesterol düzeylerini etkileyebilir. İlaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuz muhtemelen diyet, egzersiz ve sigara alışkanlıklarını ele alacaktır. Sonra, sağlıklı beslenmenizin yanında  haftanın beş günü veya daha fazlası en az 30 dakika orta derecede kuvvetli fiziksel aktivite önerecek ve sigarayı bırakmanızı isteyecektir. Ancak bunları yapmanıza rağmen kolesterolünüzü düşüremiyorsanız doktorunuz size ilaç reçete edebilir. İlaç kullanıyor olsanız bile kalp ve vücudunuz için sağlıklı yaşam tarzını korumanız önemlidir.

Kolesterol ilaçları hakkında bilmeniz gerekenler

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.