ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR EDİNMESİ İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 8 DAVRANIŞ

aileÇocuğunuzun yaşam boyu yarar sağlayacağı sağlıklı alışkanlıkları kazanmaları hayatlarının ilk yaşlarında kazandıkları alışkanlıklar sayesinde olacaktır. Bir ebeveyn olarak çocuklarınızın yiyecek tercihlerini ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını geliştirmek sizin elinizdedir.

 

 

İşte çocuklarınızın sağlıklı alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olacak bazı ipuçları ve öneriler:

1-Çocuğunuza iyi bir rol model olun:

Her zaman mükemmel olmak zorunda değilsiniz ancak çocuklarınız sizi doğru beslenirken ve fiziksel olarak aktif olmaya çalışırken görürlerse sizin çabalarınızı göz önünde bulunduracaklardır.

2-Olumlu olun:

Çocuklar ne yapamayacaklarından çok ne yapabileceklerini duymaktan hoşlanırlar. Eğlenceli ve olumlu olun. Başarıları kutlayın ve çocuklarınızın kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olun.

3-Ailenin birlikte hareket etmesini sağlayın:

Herkesin birlikte egzersiz yapmasını sağlayacak zamanları planlayın. Yürüyüşler yapın, bisiklet sürün, yüzmeye gidin, bahçeye çıkın ya da en azından dışarıda saklambaç oynayın. Herkes egzersizden ve zamanı birlikte geçirmekten mutlu olacaktır.

4-Gerçekçi olun:

Gerçekçi hedefler ve sınırlar koymak herhangi bir yeni davranış benimsemek için anahtardır. Küçük adımlar ve kademeli değişiklikler çocuğunuzun davranışları ve sağlığı üzerinde zamanla büyük bir farklar yaratabilir.

5-TV, video oyunu ve bilgisayar saatlerini sınırlayın:

Bu alışkanlıklar obezite ve kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde risk faktörleridir. Çocuklarınızın ekran karşısında geçirdikleri zamanı mutlaka sınırlayın.

6-Gerçekten keyif alacakları fiziksel aktiviteleri teşvik edin:

Her çocuk benzersiz ve farklıdır. Çocuğunuzun  gerçekten yapmaktan zevk aldıkları bir şey bulana kadar farklı etkinlikleri denemelerine izin verin.

7-Ödülleriniz gerçekten ödül olsun:

İyi yapılmış bir iş için çocukları televizyon, video oyunları, şekerleme veya atıştırmalıklarla ödüllendirmeyin. İyi davranışları kutlamanın başka yollarını bulun.

8-Tüm aile birlikte yemek yiyin:

Herkesin birlikte yemek yemesi sağlıksız beslenen veya çok fazla abur cubur yiyen çocukların bu konuda daha az şans bulmasını sağlar. Çocuklarınızı yemek pişirme ve yemek planlamaya dahil edin. Bu onları mutlu edecek ve aileyle birlikte kaliteli zaman geçireceklerdir.

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.