KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMENİN DOĞAL YOLLARI

kolesterol belirtileri, kolesterol nasıl düşürülür, bitkisel çözüm, kolesterol nasıl düşürülür, erkekler için kolesterol nasıl düşürülür, ceviz kolesterol nasıl düşürülür, trigliseridKolesterol vücudumuzda bulunan balmumu kıvamında yağ benzeri bir maddedir. Kanda çözünmezler ve HDL(high density lipoproteins) ve LDL(low density lipoproteins) adı verilen lipoproteinler vasıtasıyla taşınırlar.

Total kolesterol HDL,LDL ve %20 oranında trigliseritten oluşur. 180 mg/dl altındaki total kolesterol değeri normal olarak kabul edilir. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL damarları tıkayan kolesterol olarak bilinirken, iyi kolesterol HDL kolesterolün damarları tıkamasını engeller.

HDL kolesterol nedir?

Yüksek kolesterol düzeyi kalp hastalıkları riskini arttırır. Kolesterol düşürücü ilaçları kullanmadan önce kolesterolünüzü düşürmek için diyetinizi düzenlemeli ve kolesterol düşürücü gıdalar almalısınız.

Yüksek kolesterolün 7 nedeni?

Hangi besinler kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur?

-Lif açısından zengin gıdalar:

Lif açısından zengin çoğu besin öğeleri kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği çözünür lif kaynaklarıdır.

Lif açısından zengin diğer gıdalar şunlardır:

Mercimek, elma, portakal, armut ,erik, arpa, çilek, kuruyemiş, keten tohumu, fasulye, bezelye, yaban mersini, salatalık, kereviz, havuç.

Tavsiye edilen günlük tüketilecek lifli gıda 25-40 mg arasındadır. Yaklaşık 1.5 bardak yulaf ezmesinin içine eklenecek bir muz 10 mg lif sağlayacaktır.

-Çerezler:

Fındık, fıstık, antep fıstığı, çam fıstığı ve ceviz kolesterol düzeyinizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Yapılan bazı çalışmalarda günde yaklaşık 50 gram çerezin kolesterolünüzü düşüreceği gösterilmiştir.

-Omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar:

Somon, uskumru, göl alabalığı, sardalya ve ton balığı omega 3 açısından zengindir ve kolesterolünüzü düşürmede yardımcı olur. Balık yemeyi sevmeyenler için omega 3 içeren tabletler mevcuttur.

-Zeytinyağı, mısır yağı, ayçiçek yağı,keten tohumu yağı:

Eğer kolesterolünüzü düşürmek istiyorsanız, kızartma yağı olarak doymamış yağ asitlerini doymuş ve trans yağlara tercih etmelisiniz.

-Bitkisel sterol ya da stanol içeren gıdalar:

Steroller ve stanol yapısal olarak kolesterole benzeyen bitkisel besinlerdir. Kolesterolle yarışır ve kolesterolün bağırsakta emilimini azaltırlar, dolayısıyla dolaşımda kolesterol azalır.

Sebze, meyve, kuruyemiş, baklagillerde az miktarda da olsa bitkisel sterol veya stanol bulunur.

Diyetinizi düzenledikten sonra hareketsiz yaşamdan biraz uzaklaşmak ve düzenli egzersiz ya da spor yapmak kolesterol düzeyinizin düşmesine yardımcı olacaktır.

Kolesterol düzeyiniz yükselmeye devam ettiği takdirde doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisini almanızda fayda vardır.

Kolesterol ilaçları hakkında bilmeniz gerekenler

Bunu da Okuyun

YÜKSEK TRİGLİSERİT DÜZEYİNİ DÜŞÜRMENİN DOĞAL YOLLARI

Trigliseritler kanda yağ taşıyan parçacıklardır. Şeker (karbonhidratlar) ve diyetle alınan yağlardan  kaynaklanır ve ayrıca karaciğerde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.