KOLON POLİPLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kolon polipleri kalın bağırsak yüzeyini örten tabakanın bağırsak kanalı içine doğru büyüyen anormal hücre yapılarıdır. 

Kolon poliplerinin çoğu zararsızdır. Bununla birlikte bazı kolon polipleri zamanla kansere dönüşebilir. Kolon poliplerinin malign bir kansere dönüşme riski %1’in altındadır.

KOLON KANSERİNDEN NE ZAMAN ŞÜPHELENELİM?

Polipler iki ana sınıfa ayrılır:

Neoplastik (kanser) olmayan ve neoplastik polipler.

Non-neoplastik polipler hiperplastik polipler, inflamatuar polipler ve hamartomatöz polipleri içerir. Bu tip polipler tipik olarak kanser yapmazlar.

Neoplastik polipler adenomları ve serrated adenom türlerini içerir. Genel olarak, polip ne kadar büyük olursa, özellikle de neoplastik poliplerde kanser riski o kadar yüksek olur.

Poliplerin belirtileri nelerdir?

Kolon polipleri genellikle herhangi bir belirti ve bulgu vermeyebilir. Bazı hastalarda aşağıdaki bulgu ve belirtiler görülebilir:

♦Rektal kanama:

Kanama, kolon polipleri , kanser, hemoroid veya küçük çatlakların belirtisi olabilir.

♦Dışkı renginde değişiklik:

Kan, dışkıda kırmızı çizgiler olarak görünebilir veya dışkı siyah görünebilir. Renk değişikliği, gıdalara, ilaçlar ve diğer alınan takviyelere bağlı olabilir.

♦Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik:

Bir haftadan uzun süre devam eden kabızlık veya ishal, büyük bir kolon polibinin varlığına işaret edebilir. Ancak diğer bir takım koşullar da bağırsak alışkanlıklarında değişikliğe neden olabilir.

♦Ağrı:

Büyük bir kolon polipi bağırsaklarınızı kısmen tıkayarak karın ağrısı oluşturabilir.

♦Demir eksikliği anemisi:

Polipten kaynaklanan kanama, görünür olmayabilir ve yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Kronik kanama, hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin  ve hemoglobin üretimi için gerekli olan demirin azalmasına neden olur. 

Demir eksikliği neden olur?

Kolon poliplerinin tanısı nasıl konur?

♦Gaitada gizli kan testi:

Gaitada gizli kan testi çapı 10 mm’den büyük poliplerde sonuç verebilir (% 20-40 oranında) ancak aynı zamanda gastrointestinal kan kaybının diğer nedenleri de ayırt edilmelidir.

GAİTADA GİZLİ KAN TESTİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Esnek sigmoidoskopi:

Esnek sigmoidoskopi kolon polipleri için iyi bir tarama testidir ve kolorektal kanser mortalitesinde azalmada etkili olduğu çalışmalarla belgelenen tek prosedür veya görüntüleme yöntemidir.

Bununla birlikte, bu işlem kolonun tamamını incelemez. Araştırmalar, kadınlarda geniş adenomatöz poliplerin çoğunun, tek başına esnek sigmoidoskopi kullanarak gözden kaçırılabileceğini göstermektedir.

Kolonoskopi:

Kolonoskopi kolon poliplerini saptamak, biyopsileri almak ve / veya endoskopik rezeksiyon yapmak için tercih edilen bir testtir. Gaitada gizli kan testi, esnek sigmoidoskopi kolon kanserini önleme taramasının ana testleri olmasına rağmen, bazı klinisyenler birincil tarama aracı olarak kolonoskopiyi tercih etmektedir.

KOLONOSKOPİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Kolon polipleri nasıl tedavi edilir?

Polipektomi:

Polipektomi, kolonoskopik yöntemle kolonda bulunan poliplerin çıkarılma işlemidir.

Minimal invaziv cerrahi:

Çok büyük olan veya tarama sırasında güvenli bir şekilde çıkarılamayan polipler laparoskop adı verilen bir aletle laparoskopik olarak çıkarılır.

Kolon rezeksiyou:

Ailesel adenomatöz polipoz (FAP) ile ilişkili çok sayıda bağırsak polipinde kolon rezeksiyonu(çıkarılması) uygulanabilir.

Endoskopik tedavisiye rağmen tekrarlayan, çıkarılması zor olan büyük polipler için cerrahi rezeksiyon önerilebilir. 

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.