MİGREN HAKKINDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

migrenMigren şiddetli baş ağrısı ile karakterize otonom sinir sistemi ile bağlantılı kronik bir hastalıktır. Migrenin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Beyin kan damarlarının ve sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Migren ile ilgili doğru ve yanlışları 6 madde halinde aşağıda bulabilirsiniz.

 

1-Gözünüzde ışıklar patlamıyor veya baş ağrılarınızda aura yoksa bu bir migren değildir.

YANLIŞ.  Aura ,migrenin baş ağrısı öncesi veya sırasında hissedilen bir duygudur. Migren ağrısı çeken herkes de olması gerekli değildir. Baş ağrısı öncesinde veya sırasında kişiler yanıp sönen ışıklar, lekeler, dalgalı veya pürüzlü çizgiler görebilir. Aura aynı zamanda kulaklarınızın çınlamasına, tat ve koku hislerinizde değişmelere neden olabilir. 15 dakika ile bir saat arasında sürebilirler.

2-Migren başınızın sadece bir tarafında olur.

DOĞRU. Çoğu baş ağrısından farklı olarak migren genellikle başınızın bir tarafında olur. Ancak her zaman aynı yerde kalmaz, ağrı hareketli olabilir. Çoğu kişi acıyı zonklama veya vurma olarak tarif eder. Migren günün her saatinde başlayabilir veya gecenin bir yarısında ağrı ile uyanabilirsiniz. 4 saat veya daha uzun sürebilir.

3-Bazı gıdalar migreni tetikleyebilir.

DOĞRU. Tiramin adı verilen doğal bir kimyasala sahip bazı gıdalar migreni tetikleyebilir. Bazı peynir türleri, işlenmiş etler, soya sosu ve lahana turşusu gibi fermente gıdalara dikkat etmeniz gerekebilir.Migren diyeti yoktur fakat  bazı gıdaların baş ağrısı oluşturup oluşturmadığını bilmenizde fayda vardır. Migren şikayetiniz varsa kafein, çikolata, MSG, yapay tatlandırıcılar, alkol ve nitritli et ile yapılan gıdalara dikkat etmeniz gerekir.

ÇİN LOKANTASI SENDROMUNU DUYDUNUZ MU?

4-Migren kadınlarda daha çok görülür.

DOĞRU.  Migrenli olan her 4 kişiden 3’ü kadındır. Erkeklerde migrene daha çok erken gençlik yıllarında rastlanır.

5-Migreni önlemek mümkün değildir.

YANLIŞ. Günlük ilaçlar migreni önleyebilir. Eğer;

Ayda iki veya daha fazla migren atağınız varsa  ve  24 saatten fazla sürüyor devamında günlerce hayat tarzınızı bozuyorsa, migren tedavisi için kullandığınız ilaçlar işe yaramıyorsa doktorunuz size günlük olarak migreni önlemek için tedavi başlayabilir. Günlük önleyici ilaçlar çeşitlidir. Bu ilaçların birçoğu aynı zamanda yüksek tansiyon, nöbetleri ve depresyonu da tedavi eder.

6-Migrenin nedeni strestir.

YANLIŞ. Stres tek başına migren nedeni değildir fakat migreni tetikleyen nedenlerden biridir. Bunun dışında migreni tetikleyen diğer nedenler için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

MİGRENİ TETİKLEYEN 10 DURUM

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.