İNSAN GÖZÜ NASIL ÇALIŞIR?

İnsan gözü küçük bir organ olmasına rağmen beyinden sonra en kompleks bir organlarımızdan biridir. Gözün nasıl çalıştığını anlamadan önce gözü oluşturan yapıları bilmek ve görevlerini anlamak önemlidir.

Gözü oluşturan yapılar nelerdir? 

SKLERA: Korneayı çevreleyen gözün beyaz kısmıdır. Lifli dokulardan oluşur ve gözün iç kısımlarına koruma sağlar. Genellikle göz beyazı denilen doku budur.

KORNEA: Kornea, bir cisimden gelen ışığın göze girdiği gözlerin önündeki şeffaf dokudur. Ayrıca ışığın retinaya odaklanmasına yardımcı olur.

AKÖZ HUMOR: Kornea ve göz mercekleri arasındaki boşluğu dolduran berrak saydam bir sıvıdır. Ayrıca bu parçalara besin maddeleri ve oksijen tedarik eder.

İRİS: Gözün orta kısmında yer alan kas  halkasıdır;  pupil (göz bebeği) boyutunu kontrol ederek göze giren ışık miktarının düzenlenmesinde yardımcı olur.

PUPİL (GÖZ BEBEĞİ):  Işığın geçtiği ve göz merceğine düşen irisin ortasındaki bir açıklıktır. Boyutu iris tarafından kontrol edilir.

LENS (GÖZ MERCEĞİ):  Göz merceği doğrudan pupilin arkasında bulunur. Işığın retinaya odaklanmasına yardımcı olur. Göz merceği, nesneleri yakın ve uzakta görmemizi sağlayacak şekilde şeklini değiştirebilir.

SİLİYER KASLAR: Halka şeklinde bir kas dokudur ve göz merceğinin hareketini ve şeklini kontrol ederler.

VİTRÖZ HUMOR: Göz merceği ve retina arasındaki boşluğu adeta bir dolgu maddesi gibi kaplar.  Aynı zamanda göz merceğini korur. Gözün toplam hacminin yaklaşık üçte ikisini oluşturur ve çoğunlukla sudan oluşur.

RETİNA: Üzerine düşen ışığı beyine gönderilebilen ve elektriksel uyarılara dönüştürmekten sorumlu bir zardır. Retina, çubuklar ve koniler şeklinde adlandırılan ışığa duyarlı fotoreseptör hücreler içerir.  Koniler gündüzleri ve renkli görmede yardımcı olurken, çubuklar siyah beyaz görme ve loş ışıkta görmeye yardımcı olur.

OPTİK SİNİR: Gözü beyne bağlayan bir kablo görevi gören sinir liflerinin bir demetidir. Optik sinir, retinadan beynin görsel merkezine sinyal göndermesinden sorumludur.

MAKULA: Retinanın merkezinde yer alan bu sarı nokta, göze giren aşırı ışığı emmeye yardımcı olur. Makula, okuma vizyonumuzdan sorumludur ve önümüzdeki nesneleri görmemizde yardımcı olur.

Sarı nokta hastalığı nedir?

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Gözümüz nasıl çalışır?

 

eye

 

1. Bir nesneye baktığımızda üzerine düşen ışık gözlerimize yansıtılır ve ışığı odaklamaya yardımcı olan şeffaf kornea tabakası yoluyla göze girer.

2. Işık daha sonra aköz humor (aqueous humor) göz içi sıvısından ve  irisin (gözün ön kısmındaki saydam tabakanın arkasında bulunan ve göze rengini veren tabaka)   ışık miktarına göre daralmasını veya genişlemesini kontrol eden pupil adı verilen merkezi açıklığa gelir.

3.Pupilden  gelen ışık lense geçer. Lens, ışığın retina üzerinde ayarlanmasına ve odaklanmasına yardımcı olan göz merceğidir. Bunu ışığın  uzak ya da yakındaki bir nesneden gelip gelmediğine bağlı olarak şeklini değiştirerek yapar.

4.Odaklanmış ışık daha sonra vitröz humordan geçer ve nihayet fotoreseptör hücrelerini içeren retinal zar üzerine yansıtılır. Çubuklar ve retinanın konileri ışınları elektriksel uyarılara dönüştürür.

5. Bu elektrik sinyalleri optik sinir yoluyla beyindeki görsel merkezlere iletilir. Beyin, bu sinyalleri nesne olarak yorumlar ve algılar.

İnsan gözü hakkında ilginç gerçekleri öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

İNSAN GÖZÜ HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 20 İLGİNÇ GERÇEK

Gözün yapısı ve nasıl çalıştığı ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Bunu da Okuyun

GÖZLERİNİZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLER?

Yüksek kolesterolden karaciğer hastalığına kadar gözleriniz sağlığınız hakkında birçok ipucu verebilir. İşte aşağıda bunlardan bazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.