DEPRESYONA İYİ GELEN 4 DOĞAL BİTKİ YAĞI

Depresyon oldukça sık görülen ve günlük yaşantımız sırasında kendimizin veya en yakınımızdakilerin çoğu zaman farkına varmadan muzdarip olduğu psikolojik bir rahatsızlıktır.

Yapılan klinik çalışmalarda bazı doğal yağların depresyondaki ruh haline iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Peki bu bitkisel yağlar nedir ve bu etkiyi nasıl gösterirler?

1-Bergamut yağı:

 

bergamutGüçlü bir antidepresandır. Bergamut kan dolaşımın arttırarak enerji, rahatlık ve mutluluk hissi verir. Bergamut yağının kan basıncı, nabız sayısı, nefes alıp verme hızı ve vücut ısısı üzerinde etkisi olduğu gösterilmiştir. Ayrıca kişiyi gevşeme ve dinginliğe sevk ederek daha sakin ve daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. Bergamut yağını 2-3 damla avcunuzun içine sürebilir ve hafif bir şekilde avucunuzu koklayabilir, bacaklarınıza ve karın bölgenize sürebilirsiniz.

 

2-Lavanta çiçeği

 

lavantaLavanta çiçeği yağı depresyon ve anksiyeteyi önlemede oldukça faydalıdır . 80 mg’lık lavanta çiçeği kapsüllerinin depresyon ve anksiyeteyi hafiflettiği International Journal of Psychiatry in Clinical Practice adlı dergide bir çalışma olarak yayımlanmıştır. Ayrıca travmaya bağlı stres bozukluklarında günlük olarak  kullanılmasının depresyon bulgularını %30 civarında azalttığı bildirilmiştir. Bunun yanında her hangi bir yan etkisinin olmaması da önemlidir.

 

 

3-Papatya

Papatya stresle mücadelede ve gevşemeyi sağlamada en şifalı bitkilerden biridir. Papatya yağı kullanılarak papatya buharının teneffüs edilmesi anksiyete ve genel depresyon için doğal bir tedavi yolu olarak kabul edilir. Mumların ve diğer aromoterapi ürünlerinin içinde popüler bir madde olarak bulunur. Çay olarak da kullanımı oldukça yaygındır.

 

 

4-Ylang ylang

Ylang-Ylang

İsmi biraz garip gelse de Cananga odorata ağacının çiçeklerinden elde edilen ylang ylang yağının depresyon ve depresyon ile ilişkili olumsuz duygulardan kurtulmada oldukça şaşırtıcı etkileri vardır. Ylang ylang’ın teneffüs edilmesi ruh halinde hemen olumlu etkilerini gösterir,öfke, kişinin kendine güvensizliği ve hatta kıskançlık gibi duygulardan kurtulmasına yardımcı olur. Ylang ylang’ın yatıştırıcı etkisinden koklayarak ya da vücudunuza masaj şeklinde uygulayarak faydalanabilirsiniz.

 

Kaynak: http://draxe.com/essential-oils-for-depression/

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.