GGT NEDİR? NEDEN YÜKSELİR?

Gama-glutamil transferaz (GGT) testi, kandaki GGT enzim miktarını ölçer. Enzimler vücudunuzdaki kimyasal reaksiyonlar için gerekli olan moleküllerdir.

GGT vücutta taşıyıcı molekül olarak işlev görür ve diğer molekülleri hareket ettirmeye yardımcı olur. Karaciğerin ilaçları ve diğer toksinleri metabolize etmesinde önemli bir rol oynar.

GGT karaciğerde yoğun olarak bulunur, fakat aynı zamanda safra kesesi, dalak, pankreas ve böbreklerde de bulunur. Karaciğer hasarı olduğunda GGT kan seviyeleri genellikle yüksektir. Bu test genellikle karaciğer hasarı düşünüldüğünde diğer karaciğer enzimlerini ölçen testlerle birlikte yapılır.

GGT testi ne amaçla yapılır?

Karaciğer vücudumuzdaki proteinleri üretmek ve zararlı maddeleri  filtrelemek için çok önemlidir. Ayrıca yağların işlenmesine yardımcı olan bir madde olan safrayı da üretir.

Doktorunuz, GGT testini karaciğerinizin zarar gördüğünden şüphelenirse veya özellikle alkol kullanımıyla ilişkili bir karaciğer hastalığınız varsa yaptırmanızı isteyebilir. GGT testi karaciğer hasarı ve hastalığının enzimatik göstergesidir.

Karaciğer problemlerinin belirtileri şunlardır:

İştah azalması

Mide bulantısı ya da kusma

Enerji eksikliği

Karın ağrısı

Ciltte sarılık

Koyu renkli idrar

Açık renkli dışkı

Kaşıntı

GGT  normal değerleri nedir?

GGT için referans aralığı 0-30 IU / L’dir. Çoğu çalışmada erkek ve kadınlar eşit seviyelere sahiptir, bazı çalışmalarda erkeklerde kadınlara genellikle % 25 daha yüksektir.

GGT yüksekliğine neden olan diğer nedenler nedir?

Alkol aşırı kullanımı

Kronik viral hepatit

Karaciğer tümörü

Siroz

Bazı ilaçların veya diğer toksinlerin aşırı kullanımı

Kalp yetmezliği

Diyabet

Pankreatit

Karaciğer yağlanması hastalığı

GGT testi her zaman doğru sonuç verir mi?

GGT dalgalanmalar gösteren bir testtir. Doktorunuz geçici ilaç veya alkol kullanımınızın testi etkilediğini düşünüyorsa, tekrar test yaptırmanızı isteyebilir.

Barbituratlar, fenobarbital ve bazı ilaçlar GGT düzeyini  arttırabilir. GGT düzeyleri kadınlarda yaşla birlikte artar, sigara kullanımı da GGT seviyesini  artırabilir.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.