KALP HASTALIĞININ GÖSTERGESİ OLABİLECEK 9 BELİRTİ

Kalp hastalıkların çok çeşitli belirti ve bulguları olabilir. Aşağıda ilk başta kalp hastalığını düşündürmeyen fakat altında bir kalp hastalığının göstergesi olabilecek 9 bulgu ve belirtiyi bulabilirsiniz:

1-Uyku apnesi:

Uykunuzda horluyorsanız  solunumunuzda duraklamalar beyninize yeterince oksijen gitmemesine neden olabilir. Beyin, kan akışının devam etmesini sağlamak için kan damarlarına ve kalbe sinyaller gönderir. Bu da, yüksek tansiyon, anormal kalp ritimleri, felç ve kalp yetmezliği riskinizi artırır.

Uyku apnesi nedir ve nasıl tedavi edilir? Öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

UYKU APNESİ NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

2-Ellerde güçsüzlük:

Ellerinizin gücü, kalbinizin gücü hakkında size bir şeyler söyleyebilir. Araştırmalar, bir şeyi sıkma yeteneği ile kalp hastalığı riski ile bir ilişki bulunduğunu ileri sürmektedir. Bir nesneyi kavramada zorlanıyorsanız, kalbiniz ile ilgili problem olabileceğini göz ardı etmemenizde fayda vardır. Ancak, kavrama gücünüzü geliştirmenin kalbinizi daha sağlıklı hale getirmeyeceğini de unutmayın.

3-Tırnak altında siyah noktalar:

Eğer parmağınızı veya tırnağınızı herhangi bir yere sıkıştırmadan tırnak altında kırmızı veya siyahlaşmış küçük kan lekeleri mevcutsa endokardit denilen bir kalp rahatsızlığı olabilir. Diyabetli iseniz de tırnak altlarında bu küçük kan lekeleri görülebilir.

Tırnaklarımızın görüntüsü sağlığımız hakkında nasıl bilgi verir? Öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

TIRNAKLARIMIZ SAĞLIĞIMIZ HAKKINDA NE SÖYLER?

4-Baş dönmesi:

Baş dönmesi kalbiniz ile bir problem olabileceğinin göstergelerinden bir olabilir. Baş dönmesinin nedeni beyninize yeterince kan pompalanmaması olabilir. Baş dönmesi, aritmi denen anormal bir kalp ritminin de bir belirtisi olabilir. 

Baş dönmesi nedenlerini öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

BAŞ DÖNMESİ NEDEN OLUR?

5-Cinsel problemler:

Eşler arasındaki bazı cinsel problemler bir kalp hastalığının belirtisi olabilir. Erkeklerde erektil disfonksiyonun (iktidarsızlık/sertleşme bozukluğu) nedeni kolesterol birikiminden kaynaklanan yüksek tansiyon veya daralmış arterlerin neden olduğu dolaşım problemleridir.

Erektil disfonksiyon nedir ve erektil disfonksiyonun nedenlerini öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

EREKTİL DİSFONKSİYONUN 10 NEDENİ

6-Diş eti kanaması:

Doktorlar, diş eti hastalığı ve kalp hastalığı arasındaki bağlantıyı tam olarak açıklayamamışlardır. Ancak teorilerden biri diş etlerinizdeki bakterilerin kanama sonucunda kan dolaşımına karışması ve kalbinizde iltihaba neden olmasıdır. Diş kaybına neden olabilecek diş eti hastalığının olması inme riskini de arttırdığı gösterilmiştir.

Diş etlerinde kanamaya neden olan 10 hastalık hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

DİŞ ETİ KANAMASI YAPAN 10 DURUM

7-Ciltte koyu kadifemsi lekelenmeler:

Vücudunuz insülin hormonunu kullanmakta güçlük çekiyorsa, akantozis nigricans adı verilen bu kalın kahverengi lekeler, boyun, koltuk alt bölgesi ve kasık gibi deri kıvrımlarında oluşabilir.

İnsülin direnci, metabolik sendrom veya tip 2 diyabet için tedavi görmüyorsanız, kan şekerinizi kontrol ettirmeli ve kalbinizi korumak için doktorunuza danışmalısınız.

Akantozis nigrikans nedir? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

AKANTOZİS NİGRİKANS NEDİR?

8-Ayaklarda şişlik:

Uzun süre ayakta durduğunuzda veya uzun süre oturduğunuzda ve hamilelik sırasında ayaklarda şişlik görülebilir. Sıvı birikmesi ayrıca, kalp yetmezliğinizden ve bacaklarınızdaki zayıf dolaşımdan da kaynaklanabilir. Ayak şişliği alt ekstremitelerinizden kalbe giden kanın geri dönüşünü engelleyen bir pıhtıdan da kaynaklanmış olabilir.

9-Yorgunluk:

Yorgunluğu her zaman uykusuzluğa bağlamak doğru değildir. Kalp hastalıkları da kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir.

Kendinizi aşırı derecede yorgun hissetmenizin muhtemel 6 nedenini aşağıda bulabilirsiniz.

KENDİNİZİ AŞIRI DERECEDE YORGUN HİSSETMENİZİN MUHTEMEL 6 NEDENİ

 

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.