ÜRE KREATİNİN NEDEN YÜKSELİR?

 

urea

Üre nedir?

Besinlerle vücuda giren azotun yıkılması ile üre oluşur. İdrar yoluyla vücuttan atılır. Böbrekler görevini iyi yapamazsa üre yüksekliği görülür ve atılması gereken zararlı maddeler vücutta birikir.

Üre yüksekliği belirtileri nelerdir?

Halsizlik, baş ağrısı, iştah eksikliği, ağız kuruluğu, nefesin amonyak gibi kokması, yorgunluk ve halsizlik, solunum güçlükleri, zayıflama görülebilir.

Üre yüksekliği ilerlerse titreme, bacaklarda ve kollarda güçsüzlük ve vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşukluk görülebilir. Tedavi edilmediğinde koma ve ölüme kadar götürebilir.

Kreatinin nedir?

Kreatinin böbrek fonksiyonlarını gösteren kas metabolizmasının son ürünüdür. Böbreklerden idrarla atılır, eğer böbrek fonksiyonları yavaşlamış veya bozulmuşsa kanda kreatinin yükselir.

Kreatinin normal değeri nedir?

Kreatinin değeri mg/dl veya mmol/lt olarak ifade edilir. Laboratuvardan laboratuvara,erkekle kadınlarda ve yaşa göre farklılık gösterebilir. Normal değeri 0.6-1.3 mg/dl’dir.

Kreatinin neden yükselir?

Böbrek fonksiyonları yavaşlamışsa veya bozulmuşsa kreatinin yükselir. Kas kitlesine göre değeri arttığı için erkeklerde daha yüksektir. Susuz kalındığında, düşük kan basıncında, fazla miktarda et yendiğinde, kalp yetmezliğinde, kanama durumunda, yanıklarda, aktif akromegali ve gigantizmde, hipertiroidide ve bazı ilaç tedavilerinde kreatinin yükselebilir.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

10 Yorumlar

 1. Kreatinin kanda 1.25 çıktı iyi günler

 2. iyi günler 11 yaşında kızımın idrarında protein kaçağı görülmüş 1 ay sonra tekrar alınan idrarda normal seviyeye düşmüş fakat alınan kan tahlillerinde üre 18 keratinin de 1.05 görüldü, poliklinik keratinin sınırı 7.7 olarak yazılmış nefrolojiye yönlendirildik o günlük egzersizlerden yorulmuş veya susuz kalması bu değerleri çok etkilermi ve bu yükseklik mutlaka böbreklerdeki bir sıkıntıdanmı kaynaklanır, ultrason ile nefroloji randevusu verildi o güne kadar tarçınlı papatya çayı içirmem doğru olurmu cevaplarsanız çok sevinirim. endişeliyiz

  • Kreatinin, böbrek fonsiyon bozuklukları dışında susuz kalındığında, düşük kan basıncında, fazla miktarda et yendiğinde, kalp yetmezliğinde, kanama durumunda, yanıklarda, aktif akromegali ve gigantizmde, hipertiroidide ve bazı ilaç tedavilerinde kreatinin yükselebilir. Kızınızın kreatinin değeri normal sınırlarda. Aşırı miktarda içilmediği takdirde papatya çayının kreatin değeri üzerinde herhangi bir etkisi olmaz.

 3. annemin kreatini 1.8 çıktı böbreğinde kist vardı emarla bakıldı ancak kendisi göğüs kanseri kemoterapi görüyor bunun düşüklüğünü nasıl sağlarız şuan .ok korkuyorum bşiiy olurmu diye

  • Doktorumnedio

   Annenizin böbrek kisti açısından bir nefroloji uzmanı tarafından böbrek fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi faydalı olur. Geçmiş olsun.

 4. Merhabalar Hocam,

  40 yaşında bir erkeğim. Kreatin değerim 1.35 çıktı. Dönem dönem yaptırdığım kan tahlillerinde de üre yüksek çıkıyor. Hiperlipidemi nedeniyle yaklaşık 10 yıldır ilaç kullanıyorum. Çok fazla su tüketmiyorum. Kreatinin bu orandaki yüksekliği nedeniyle Nefrolojiye görünmem gerekir mi?

  Saygılar…

  • Doktorumnedio

   Üre kreatinin değerleri böbrek fonksiyonlarının takibinde önemlidir. Kreatinin değeriniz üst sınırda . Kreatinin ve üre değerlerini takip etmenizi, bol su içmenizi ve değerlerde artış olursa bir nefroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririz. Geçmiş olsun.

 5. Birşeyle uğraşıp yorulması kreatin değerini yükseltir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.