HEPATİTTEN KORUNMANIN YOLLARI

 hepatit b bulaşma ve korunma yolları, hepatit b koruma aşısı, hepatit b den korunma yolları, hepatit c den korunma yolları, hepatit b hastalığından korunma yolları, hepatit a nasıl bulaşır, korunma yolları, hepatit c hastalığından korunma yollarıHepatit, karaciğer hücrelerinin inflamasyonu (iltihabı) anlamına gelir. Kısaca tanımlamak gerekirse hepatit bir karaciğer enfeksiyonudur. Hastalık kendi kendini sınırlayabileceği gibi kronikleşebilir ve sonucunda siroz ve kansere neden olabilir.

Hepatit neden olur?

Genellikle virüslerle meydana gelir ve en sık olarak 5 tip hepatit virüsü etkendir. Hepatit A,B,C,D ve E.

Virüs dışında bazı alkol ve ilaçlar bağlı olarak da hepatit gelişebilir.

Bir diğer hepatit nedeni otoimmün hastalıklardır.

Hepatit nasıl bulaşır?

Hepatit etkenine göre bulaşma yolları farklıdır.

Hepatit A dışkı ile kirlenmiş maddelerin, su ve gıdaların ağız yolu ile alınması ile bulaşırken, Hepatit B ve hepatit C kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu, cinsel ilişki ve anneden bebeğe doğum sırasında bulaşır.

Hepatit D hastalığı ise hepatit B virüsü ile enfekte olanlarda görülür.

Hepatit E virüsü de ağız yolu ile bulaşır.

Hepatitten korunmanın yolları nelerdir?

1-El yıkama ve hijyen kurallarına uyma:

Temizlik kurallarına uymak  hepatit A ve E virüsünün yayılmasını engellemede en önemli kurallardan biridir. El yıkama özellikle sağlık çalışanlarının bu virüsten korunmada uygulayacağı en kolay yöntemdir. Hepatit B ve C virüsünden korunmada virüsü taşıdığı bilinen kişinin tırnak makası, diş fırçası gibi özel aletleri paylaşılmamalı ve özellikle uyuşturucu bağımlıları aynı enjektörü kullanılmamalıdır. Hepatit B ve C virüsü taşıyanların kan ve kan ürünlerinden uzak durulmalıdır.

2-Aşı:

En etkili korunma yolu aşılanmadır. Hepatit A ve hepatit B virüsü için aşı mevcuttur fakat hepatit C aşısı yoktur. Hepatit A ve B aşısı Sağlık bakanlığı tarafından yeni doğan bebeklere rutin aşı takviminde uygulanmaktadır. Ayrıca sağlık çalışanları gibi risk altındakiler ve ailesinde hepatit B olan kişiler aşılanmalıdır.

3-Dövme yaptırırken dikkatli olun.

Steril olmayan iğnelerle yapılan dövmeler hepatit hastalığına yakalanmanıza neden olabilir. Dövme yaptırmayı düşündüğünüz yerin araştırmasını yapın ve steril malzemelerle çalıştığından emin olun.

4-Riskli cinsel ilişkilerden kaçının.

Korunmasız cinsel ilişki hepatit geçişinin bir başka nedenidir. Farklı ve tanımadığınız partnerlerle girilen cinsel ilişkide korunmanız hepatit geçişini engelleyecektir.

4-Alkol tüketimine dikkat edin.

Aşırı derecede alkol tüketimi alkolik hepatite neden olabilir. Bu durum geliştiğinde alkol alımı bırakılmalıdır. Alkole devam etme karaciğer sirozu ve yetmezliğine neden olabilir.

Bunu da Okuyun

covid-19 salgınında cep telefonu ve hijyen

COVID-19 SALGININDA HASTANELERDE CEP TELEFONU HİJYENİN ÖNEMİ NEDİR? NASIL SAĞLANIR?

Cep telefonları günümüzde hepimizin neredeyse ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.