BAMYANIN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

bamyanın faydaları,bamya yemeği, bamya yetiştiriciliği, bamya tarifi ,bamyanin faydalari, bamya nasıl pişirilir, zeytinyağlı bamya, bamya çorbası, etli bamyaBamya sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen ebegümecigillerden bir bitkidir. Taze yemeği yapılıp yenilebildiği gibi, kurutulup veya konserve şeklinde kış aylarında da tüketilebilir.

Bamya, vitamin, mineral ve lif açısından zengin oldukça güçlü bir besin kaynağıdır.

 

100 gram ham bamya:

-33 kalori

– Yaklaşık 2 gram protein

– 0.2 gram yağ

-7.5 gram karbonhidrat

-3.2 gram lif

-1.5 gram şeker içerir.

100 gram bamya ile ulaşılabilen günlük tavsiye edilen besin alımının yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

-K vitaminin % 66’sı

-Manganezin % 50’si

-C vitaminin %30’u

-Folik asitin %22’si

-Magnezyumun %14’ü

-Tiaminin %13’ü

-B6 vitaminin %11’i

Bamya aynı zamanda az miktarda kalsiyum, demir, A vitamini, niasin, fosfor ve bakır içerir.

Bamyanın faydaları nelerdir?

1-Kansere olan etkisi:

Lektin bamya, fasulye, yer fıstığı ve tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Bamyada bulunan lektin insan meme kanseri hücrelerini tedavi etmek amacı ile bir çalışmada kullanılmış ve tedavi sonunda %63 oranında kanser hücresi büyümesini yavaşlattığı ve insan kanser hücrelerinin %72 oranında öldürdüğü saptanmıştır.

Yeterince folat almayan insanlar meme, serviks, pankreas, akciğer ve diğer kanserler için daha fazla risk altındadır. Bamya folat açısından önemli ve zengin bir gıdadır. Yeterli folat alımı alkol bağımlılığı olanlarda ve hamile kadınlarda da önemlidir.

Bununla birlikte  bamyanın kanser üzerinde bir etkisi olup olmadığını görmek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

2-Diyabete olan etkisi:

Araştırmacılar yaptıkları bir çalışmada bamya tohumundan bir toz elde ettiler ve diyabetli sıçanları bu toz ile tedavi ettiler. Toz ile tedavi edilen farelerde kan şekeri toz almayan sıçanlara göre daha düşük seviyelerde saptandı.

TİP 2 DİYABETLİLER NASIL BESLENMELİ?

3-Kalp sağlığı üzerine etkisi:

Bamya yukarıda belirttiğimiz gibi lif içeriği açısından oldukça zengin bir besindir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, lif oranı yüksek olan gıdaların yenmesi kandaki zararlı kolesterol düzeyini azaltabilir. Lifli gıdalar, kalp hastalığı, inme, obezite ve diyabet riskini azaltır ve kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.

4-Kemik sağlığı üzerine etkisi:

Bamya yüksek K vitamini içeriği ile kemikler için oldukça faydalı bir besindir. K vitamini kandaki kalsiyumun emilip kemiklere geçmesine yardımcı olur. K vitaminini düşük miktarda alan insanlarda kemik kırıklarının olması daha muhtemeldir.

OSTEOPOROZ NEDİR?

5-Sindirim sistemi üzerine etkisi:

Lif oranı yüksek olan bamya kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasına yardımcı olur. Yüksek lif oranı ile iştahı azaltarak ve tokluk hissi vererek kilo vermeye çalışanlara yardımcı olur.

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.