HPV AŞISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Human papilloma virus kısaltması olan HPV özellikle ABD’de cinsel yolla en sık bulaşan bir virüs enfeksiyon hastalığıdır.

HPV NEDİR?

HPV nasıl bulaşır?

HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve oldukça yaygın olarak görülür.  CDC’ye (Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) göre, ülkedeki en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir ve şu anda 20 milyondan fazla kişiye bulaşmış durumdadır  ve her yıl 6.2 milyon kişi bu virüs ile enfekte olmaktadır.

HPV aşısı koruma sağlar mı?

İki farklı HPV aşısı vardır. Bunlar ikili aşı olan Cervarix® ve dörtlü aşı olan Gardasil®’dir.

Her iki aşının içinde HPV 16 ve 18’e karşı antijen mevcuttur ki bu iki tip rahim ağzı kanserlerinin %70-80’inden sorumludur. Dörtlü aşıda (Gardasil®) ayrıca siğillerin %90’ından sorumlu olan HPV 6 ve 11’e karşı %100 koruma da söz konusudur. Aşı yapılsa da diğer tiplerle kanser gelişebileceğinden Pap smear taraması yaptırılmalıdır.

SMEAR TESTİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY

Kimlere aşı yapılmalıdır?

Aşı 9 ile 26 yaşlarındaki kız ve kadınlara yapılır. CDC ve American Academy of Pediatrics, aşıların 11-12 yaşları arasındaki kız çocuklarına rutin olarak verilmesini önermektedir. CDC ayrıca, daha erken yaşta aşılanmayan 13-26 yaş arasındaki kadınlar için de aşı önermektedir.

Bununla birlikte, eğer bir kız veya kadın zaten HPV ile karşılaşmışsa, aşı bu HPV suşunun hastalığa neden olmasını engellemez. Aşı içindeki diğer HPV suşlarıyla yeni enfeksiyonlara karşı koruma sağlayacaktır. Aşı, ayrıca 45 yaşa kadar kadınlarda yapıldığında etkin olduğu gösterilmiştir.

Erkekler de HPV enfeksiyonlarına yakalanabilir ve virüsü kendi seks partnerlerine geçirebilirler. HPV, genital siğillere neden olur ve nadiren penis kanseri vakaları ile ilişkilidir. Özellikle homoseksüel erkeklerde, HPV anal kanserlerle bağlantılıdır.

HPV aşının yan etkileri nelerdir? Tekrarlanması  gerekir mi?

Bu aşılar canlı veya ölü virus bulundurmadığından yan etki olarak HPV enfeksiyonu ve HPV’ye bağlı kanser oluşturma riski yoktur. Aşı yerinde kızarıklık, ağrı ve şişlik basit yan etkileri görülebilir.

Rapel yani aşının tekrarlanmasına gerek yoktur.

HPV aşılarının fiyatı nedir?

Kasım 2017 tarihi itibariyle Gardasil aşısının fiyatı 329.29 tl, Cervarix aşısının fiyatı ise 291.25 tl’dir.

Bunu da Okuyun

covid-19 salgınında cep telefonu ve hijyen

COVID-19 SALGININDA HASTANELERDE CEP TELEFONU HİJYENİN ÖNEMİ NEDİR? NASIL SAĞLANIR?

Cep telefonları günümüzde hepimizin neredeyse ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.