BRCA GEN MUTASYONU NEDİR? NE ANLAMA GELİR?

BRCA, BReast CAncer (meme kanseri) duyarlılık genini temsil eder. İki BRCA geni vardır. BRCA1 ve BRCA2. BRCA genlerine “tümör baskılayıcı” genler adı verilir.

Normal olarak çalışırken bu genler vücudun kanseri önlemesine yardımcı olur. Özellikle meme, yumurtalıktaki hücrelerin çok hızlı ve kontrolsüz büyümelerinin önüne geçilmesine yardımcı olurlar.

BRCA genleri herkeste mevcuttur ki biri  anneden biri  babadan gelir.

BRCA genlerinde bazı değişiklikler veya “mutasyonlar” oluştuğunda, hücrelerin bölünmesi ve hızla değişmesi kanser oluşumuna neden olabilir. Gen mutasyonlarının neden olduğu meme ve yumurtalık kanserlerine “kalıtsal meme ve yumurtalık kanseri” adı verilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde teşhis edilen yalnızca meme kanserinin % 5-10’u ve yumurtalık kanserlerinin% 10-15’i BRCA mutasyonları ile ilişkilidir.

Birçok kişi BRCA gen mutasyonlarını yalnızca annelerin çocuklarına geçirebileceğine inanmaktadır, ancak bu doğru değildir. Anne ve babanızdan birinde bir mutasyon mevcutsa bu gen size de geçebilir. Ebeveynlerinizden veya kardeşlerinizden birinde bir BRCA gen mutasyonu varsa, mutasyona sahip olma şansınız % 50’dir.

BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonuna sahip olup olmadığınızdan emin olmanızın tek yolu genetik testtir. Genetik testten önce bir genetik uzmanıyla görüşmeli  ve genetik danışmanlık almalısınız.

BRCA GEN TESTİ NEDİR?

BAZI İNSANLAR ARTMIŞ BRCA GEN MUTASYON RİSKİNE SAHİPTİR.

Ailenizin geçmişinde aşağıdakilerden herhangi birini mevcutsa mutasyon riski yüksek olabilir: 

♦Meme kanserli birden çok akraba

♦Yumurtalık kanseri olan akraba

♦50 yaşından önce meme kanseri tanısı alan akrabalar

♦Hem meme hem de over kanserlerine sahip bir akraba

♦Meme kanseri olan bir erkek akraba

♦Bilinen bir BRCA gen mutasyonu olan bir akraba

BRCA GEN MUTASYONU KANSER RİSKİNİ ARTTIRIR.

BRCA gen mutasyonları olan kişiler meme, yumurtalık ve diğer kanserler için risk altındadırlar. BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonuna sahip 100 kadından yaklaşık 50 kadarı 70 yaşına kadar meme kanseri geliştirecektir. Oysa, ABD genel nüfusundaki 100 kadından sadece 7’sinde 70 yaşına gelene kadar meme kanseri gelişmektedir.

BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonuna sahip 100 kadından yaklaşık 30’unda 70 yaşına geldiğinde yumurtalık kanseri geliştirecektir. Oysa, genel ABD nüfusundaki 100 kadından sadece 1’i 70 yaşına geldiğinde yumurtalık kanseri gelişmektedir.

BRCA GEN MUTASYONU İLE NASIL YAŞANIR?

Bir BRCA gen mutasyonuna sahipseniz, kanseri geliştirme riskinizi azaltmanın veya tedavinin en etkili olduğu zamanı erken tespit etmenin yolları vardır. Daha erken bir yaşta veya daha sık aralıklarla yapılan tarama testleri, ilaçlar ve risk azaltma ameliyatları hakkında bilgi almak için doktorunuzla görüşmek kanser riskini azaltmada uygulanabilecek yöntemlerdir.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.