KUŞ GRİBİ

kus-gribiKuş gribi etkeni  bir influenza virüsüdür ve  nadiren insanlarda enfeksiyona neden olur.  10’dan fazla kuş gribi tipi tanımlanmıştır.

Bunlardan ikisi H5N1 ve H7N9 en sık insanları enfekte eder. Kuş gribi öldürücü olabilir.

Son yıllarda Asya, Afrika ve Avrupa’da salgınlar görülmüştür. Çoğu vakada bulaşma hastalıklı kuşlardan insanlara olmuştur.  Birkaç vakada insandan insana geçiş görülmüştür. İnsandan insana geçiş olması global salgınlara neden olabileceği için virusun mutasyon geçirmesinden korkulmaktadır. Bu yüzden aşı çalışmaları devam etmektedir.

Kuş gribi belirtileri nelerdir?

Bulaştan 2-8 gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Bulguları grip bulgularına benzer.

-Öksürük

-Ateş

-Boğaz ağrısı

-Kas ağrısı

-Nefes darlığı

-Bazı kişilerde bulantı, kusma, ishal görülebilir. Nadir vakada konjuktivit hastalığın  tek  bulgusu olabilir.

Bu belirtiler mevcut ve yakın zamanda kuş gribi görülen yerlere yolculuk edilmişse doktorunuza başvurmanızda gereklidir.

Kuş gribi etkeni nedir ve nasıl yayılır?

Kuş gribi doğada vahşi su kuşlarında görülür ve evcil kümes hayvanlarına ( tavuk, himdi, ördek gibi) bulaşır. Hastalık enfekte kuşun dışkısı veya ağız ve burun sekresyonlarından bulaşır.

Açıkta satış yapılan marketlerde, sağlığa uygun olmayan koşullarda satılan tavuk ve yumurtalardan daha geniş kitlelere hastalık yayılabilir. Az pişmiş kümes hayvanlarının etlerinden bulaş olabilir. Etler en az 74ᵒ C ‘de, yumurtalar ise katılaşana kadar pişirildikten sonra yenmelidir.

Kuş gribi ne kadar öldürücüdür?

Kuş gribi ile enfekte olan kişilerde pnömoni, akciğer yetmezliği, böbrek bozukluğu ve kalp yetmezliği gibi hayatı tehdit edici komplikasyonlar meydana gelebilir. Kuş gribi ile  enfekte olan insanların yarısından fazlasında ölüm görülmesine rağmen kuş gribi ile ölüm sayısı düşüktür.Çünkü kuş gribi ile enfeksiyon sayısı azdır. 1997’den beri Dünya Sağlık Örgütü kuş gribinden ölüm sayısını 500’ün altında olduğunu rapor etmiştir.

Kuş gribi tanısı nasıl konur?

Bulgular ortaya çıktıktan en az 1-2 gün sonra burun ve boğazdan alınan örnekler laboratuvara gönderilmelidir. Tanı PCR testi ile konur.

Kuş gribinden nasıl korunulur?

Kuş gribini kontrol etmek için hastalıklı kuşlar imha edilir ve ortadan kaldırılır. Çiftlikler karantinaya alınıp, dezenfeksiyon uygulanır. Kümes hayvanlarının etler yüksek ısıda pişirilerek, yumurtaları tam pişmiş olarak  tüketilir. Ellerin yıkanması enfeksiyonun önlenmesinde en basit ve kolay yöntemdir.

Bunu da Okuyun

covid-19 salgınında cep telefonu ve hijyen

COVID-19 SALGININDA HASTANELERDE CEP TELEFONU HİJYENİN ÖNEMİ NEDİR? NASIL SAĞLANIR?

Cep telefonları günümüzde hepimizin neredeyse ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.