A VİTAMİNİ AÇISINDAN EN ZENGİN 10 BESİN

A vitamini yağda eriyen görme fonksiyonlarının iyi işlev görmesi,  nörolojik fonksiyonların normal olarak devam etmesi  ve sağlıklı bir cilt için oldukça önemli bir vitamindir.

A vitamini eksikliği gece körlüğüne yol açabilir ve sonucunda korneanın kalınlaşması sonucunda körlüğe kadar neden olabilir.

A vitamininin emilim bozukluğunda ve alkoliklerde A vitamini eksikliği sıkça görülür.

A vitamin emilim bozukluğuna neden olan hastalıklar şunlardır:

Gluten duyarlılığı olanlar

-Geçirgen bağırsak sendromu olanlar,

-Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuvar bağırsak hastalığı olanlar

-Pankreas bozukluğu olanlar

A vitamini aynı zamanda güçlü kemikler, genlerin kendini yenileyebilmesi ve bağışıklık sistemi için de oldukça faydalıdır. A  vitamini 2 formda bulunur. Beta karoten ve aktif A vitamini. Beta karoten esas olarak bitkilerde bulunur ve vücutta aktif A vitaminine dönüşür. Günlük tavsiye edilen A vitamini miktarı 700-900 mcg’dir. Bu da günlük 5000 IU ‘ye karşılık gelir.

En fazla A vitamini bulunan gıda kaynakları nelerdir?

dana ciğeri faydaları, dana ciğeri besin değeri, dana ciğeri fiyatı, dana ciğeri kavurması, dana ciğeri sote tarifleri, dana ciğeri kavurma, dana ciğeri sote1-Karaciğer: 500 gramı yaklaşık 10.000 IU A vitamini içerir.

 

 

 

 

havuç, havucun faydaları, havuçta bulunan vitamin2-Havuç: 1 su bardağı dilimlenmiş çiğ havuç yaklaşık 20.000 IU A vitamini içerir.

 

 

 

 

tatlı patates nerede bulunur, tatlı patates nasıl pişirilir, tatlı patates tohumu, tatlı patates tarifi3-Tatlı patates: 1 tam tatlı patates 18.000 IU A vitamini içerirler.

 

 

 

 

lahana4-Lahana: 1 tabak lahanada yaklaşık 6500 IU A vitamini bulunur.

 

 

 

 

ıspanak faydaları ,ıspanak yemeği ,ıspanak yemekleri, yumurtalı ıspanak, ıspanak lösev ,ıspanak çorbası ,ıspanak tarifi ,ıspanak yetiştiriciliği5-Ispanak:1 fincan ham ıspanakta 2800 IU A vitamini bulunur.

 

 

 

 

kayisi6-Kayısı: 1 kayısı 650 IU A vitamini içerir.

 

 

 

 

brokoli salatası, brokoli çorbası, brokoli faydaları, brokoli yemekleri ,brokoli kürü, brokoli nasıl pişirilir, brokoli yetiştiriciliği ,brokoli yemeği7-Brokoli: 1 fincan brokoli yaklaşık 550 IU A vitamini içerir.

 

 

 

 

tereyagi8-Tereyağı: 1 çorba kaşığı tereyağında 350 IU A vitamini bulunur.

 

 

 

 

yumurtanın faydaları, yumurta oyunu, yumurta fiyatları, yumurta borsası, yumurta izle, yumurta kırma oyunu , yumurta oyunları9-Yumurta: 1 büyük yumurtada 300 IU  A vitamini bulunur.

 

 

 

 

bal-kabagi10-Bal kabağı: 1 tabak bal kabağı yaklaşık 500 IU A vitamini içerir.

 

 

Bunu da Okuyun

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN 7 BELİRTİSİ

A vitamini, göz sağlığı, güçlü bir bağışıklık sistemi, cilt sağlığı ve üreme gibi birçok bedensel işlev ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.