NAR SUYUNUN 10 FAYDASI

narNar suyu içeriğinde yüzden fazla doğal biyolojik olarak aktif kimyasal bileşik bulunmaktadır.

Nar meyvesi binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. Günümüzde de nar suyu sağlık açısından incelenmektedir. 

 

 

Aşağıda nar suyunun sağlık açısından 10 faydasını bulabilirsiniz.

1-Antioksidan etkisi:

Nar canlı kırmızı rengini polifenollerden alır. Polifenoller güçlü antioksidanlardır. Nar suyu diğer birçok meyve suyundan daha yüksek düzeyde antioksidan içerir. Nar suyu, yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Nar suyu serbest radikalleri hücreden atmaya, hücreleri hasardan korumaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Antioksidan etkisi en yüksek 20 besin kaynağı

2-C vitamini deposu:

Tek bir narın suyu, günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 40’ından fazlasını karşılar. C vitamininden faydalanabilmek için ev yapımı nar suyunu tercih etmeniz önemlidir.

3-Kansere karşı koruyucu:

Yakın zamanlarda araştırmacıların prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmasına yardımcı olabileceğini keşfetmesi nar suyunun popularitesini arttırmıştır.  Bununla birlikte nar suyunun kanseri önlediğini ya da riski azalttığını ispat eden uzun süreli çalışmalar yapılmamış olsa da diyetinize eklemenizin herhangi bir zararı yoktur. 

Kanserle savaşta 9 mucize yiyecek

4-Alzheimer hastalığına karşı koruyucu:

Nar suyundaki antioksidanların Alzheimer hastalığının gelişimini durdurduğuna ve hafızayı koruduğuna inanılmaktadır.

Alzheimer riskini azaltmanın kanıtlanmış 10 yolu

5-Sindirime yardımcı:

Nar suyu bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer inflamatuvar bağırsak hastalıkları olan insanlar için yararlı olabilir.

Ülseratif kolit nedir, nasıl tedavi edilir?

6-Anti inflamatuvar etki:

Nar suyu yüksek antioksidan konsantrasyonu nedeniyle güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir, oksidatif stres ve hasarı önleyebilir.

7-Artrite karşı etkili:

Nar suyu içindeki flavonoller, osteoartrit ve kıkırdak hasarına katkıda bulunan iltihaplanmayı engellemeye yardımcı olabilir. Nar suyu osteoporoz, romatoid artrit ve diğer artrit türleri ve eklem iltihabı üzerine olası etkileri nedeniyle incelenmektedir.

Artriti önlemede faydalı 8 yiyecek

8-Kan basıncı düzenleyici:

Her gün nar suyunu içmek sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak nar suyunun uzun vadede genel tansiyonu düşürebileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Hipertansiyon nasıl kontrol edilir?

9-Cinsel performans üzerine olan etkisi:

Nar suyunun antioksidan ve oksidatif stres üzerinde etkili olma özelliği mevcuttur. Oksidatif stresin erkeklerde sperm disfonksiyonuna (fonksiyon bozukluğu) ve kadınlarda doğurganlığın azalmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Erektil disfonksiyonun 10 nedeni

10-Diyabet üzerine olan etkisi:

Nar geleneksel olarak Ortadoğu ve Hindistan’da diyabet için tedavi amacıyla kullanılmıştır. Narın şeker hastalığına olan etkileri hakkında çok şey bilinmese de insülin direncinin azalmasına ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.