MEME KANSERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 23 YANLIŞ

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sıradadır.

Meme kanseri ile ilgili doğru olarak bilinen 23 yanlışı aşağıda bulabilirsiniz.

1-Sadece ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar risk altındadır.

Yanlış. Aslında meme kanseri saptanan kadınların yaklaşık %70’de herhangi bir risk faktörü bulunamamıştır. Bununla birlikte ailesel risk faktörleri mevcuttur. Bunlar;  birinci derece akraba (bir ebeveyn, kardeş veya çocuk) meme kanseri geçirmişse veya hastalığa yakalanma riski yaklaşık iki katına çıkar. Hastalığı bulunan iki adet birinci derece akraba sahip olmak riski daha da arttırır.

2-Balenli sütyen giymek meme kanseri riskinizi arttırır.

Yanlış. Balenli sütyenlerin göğüs lenfatik sistemini sıkıştırdığı ve toksinlerin birikip meme kanserine neden olduğu iddia edilmiştir fakat bunu bilimsel bir dayanağı yoktur. Giydiğiniz sütyen türünün, iç çamaşırlarınızın veya diğer kıyafetlerinizin sıkılığının meme kanseri riski ile bağlantısı bulunmamaktadır.

3-Memedeki kitlelerin çoğu kanserdir.

Yanlış. Kadın göğsündeki kitlelerin yaklaşık % 80’i benign (kanserli olmayan) değişiklikler, kistler veya diğer koşullarla oluşan kitlelerdir.

4-Memedeki bir tümörün cerrahi ile çıkarılması yayılmasına neden olur.

Yanlış. Cerrahi meme kanserine neden olmaz ve meme kanserinin yayılmasına neden olmaz.

5-Meme implantları kanser riskinizi arttırır.

Yanlış. Araştırmalara göre meme implantları olan kadınların meme kanseri olma riski implant olmayanlardan yüksek değildir.

6-8 kadından birinin meme kanseri olma riski vardır.

Yaşlandıkça meme kanserine yakalanma riski artar. Bir kadının 30’lu yaşlarda meme kanserine yakalanma riski 233’de 1 iken 85 yaşında bu oran 8’de 1’e düşer.

7-Terleme önleyici deodorantlar meme kanseri riskinizi arttırır.

Bazı ter önleyicilerde koruyucu olarak kullanılan parabenlerde düşük östrojen benzeri özellikler olmakla birlikte parabenlerle meme kanseri arasında herhangi bir neden-sonuç ilişkisi bulunamamış, tümörlerde bulunan parabenlerin kaynağını da kesin olarak tanımlanamamıştır.

8-Küçük göğüslü kadınların meme kanserine yakalanma riski daha azdır.

Yanlış. Göğüslerin büyüklüğü ile meme kanserine yakalanma riski arasında hiçbir bağlantı yoktur.

9-Meme kanseri her zaman bir kitle formunda ortaya çıkar.

Yanlış. Memede kitle meme işaret edebilir ancak kadınlar kanser işaretleri olabilecek diğer değişiklikler için de uyanık olmalıdır. Bunlar; şişlik, ciltte tahriş veya çukurlaşma, meme ağrısı, meme başı çekilmesi (içe dönme), kızarıklık, meme başı derisinin kalınlaşması  veya anne sütü dışında herhangi bir akıntının olmasıdır.

10-Mastektomi sonrası meme kanseri gelişme riski yoktur.

Yanlış. Bazı kadınlarda  mastektomi sonrası da meme kanseri görülebilir.  Meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda göğüslerin  profilaktik veya önleyici tedbir olarak alınsa bile küçük bir ihtimal olsa da meme kanseri olabilirler. Profilaktik mastektomiden sonra bir kadının meme kanseri geliştirme riski ortalama % 90 oranında azalır.

11-Baba tarafında meme kanseri hikayesi olması; meme kanseri olma riskini  anne tarafında meme kanseri hikayesi olması kadar arttırmaz.

Yanlış.  Baba tarafında meme kanseri öyküsü olması anne tarafında olduğu kadar önemlidir.

12-Kahve meme kanserine yol açar.

Yanlış. Kafein ile meme kanseri arasında nedensel bir ilişki bulunamamıştır; tam tersi bazı araştırmalar kafeinin aslında riski azaltabileceğini göstermektedir.

13-Meme kanseri için risk altındaysanız, yapabileceğiniz çok az şey vardır  ancak belirtileri takip edebilirsiniz.

Yanlış.  Kadınların meme kanser riskini azaltmak için yapabilecekleri bir  çok şey vardır. Bunlar;  obezlerse  kilo vermek, düzenli egzersiz yapmak, alkol tüketimini düşürmek veya tamamen bırakmak, sigarayı bırakmak, kendi göğüslerini incelemek konusunda titiz olmak, düzenli klinik muayene ve mamografi yaptırmak.  

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

14-Fibrokistik meme hastalığı olanlarda meme kanseri gelişme riski daha yüksektir.

Eskiden fibrokistik meme hastalığı olan kadınların meme kanseri olma riskinin  yüksek olduğu düşünülüyordu ancak  fibrokistik meme hastalığı ile meme kanseri gelişmesi arasında bağlantı yok gibi görünüyor. Bununla birlikte fibrokistik meme hastalığı olan kadınlar genellikle mamografi ile takip edilmektedir.

15-Yıllık mamografiler radyasyona maruz kaldığınız için kanser riskinizi arttırır.

Yanlış. Mamografide kullanılan radyasyon oldukça az miktardadır. Bu testten elde edilen kanser önleyici faydasının yanında göze alınabilecek bir risktir.

16-İnce iğne biyopsileri  kanser hücrelerinin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir.

Yanlış. Bu iddianın kesin bir kanıtı yoktur. Yapılan bir araştırmada iğne biyopsisi uygulanan hastalarla uygulanamayanlar  kıyaslandığında kanser yayılımının arttığı tespit edilmemiştir.

17-Kalp hastalığından sonra meme kanseri kadın ölümlerinde önde gele nedenlerden biridir.

Yanlış. Amerika Birleşik Devletleri verilerine göre meme kanserine bağlı kadın ölümleri yılda yaklaşık 40.000 iken, inmeye bağlı yılda 96.000, akciğer kanserine bağlı 71.000 ve kronik alt solunum yolu hastalığına bağlı 67.000’dir.

18-Eğer mamografi sonucunuz negatif ise endişelenmenizi gerektiren bir şey yoktur.

Yanlış. Mamografi meme kanseri taraması ve teşhisi için önemine rağmen meme kanserlerinin yaklaşık % 10 ile % 20’sini tespit edememektedir.

19-Aşırı kilolu kadınlar diğer kadınlarla aynı oranda meme kanseri gelişme riskine sahiptir.

Yanlış. Aşırı kilolu veya obez olmak, meme kanseri riskini arttırır . Özellikle menopozdan sonra kilo alınmışsa meme kanserine yakalanma riski artar.

Obezite hangi hastalıklara yol açar?

20-Kısırlık tedavileri meme kanseri riskini arttırır.

Yanlış. Östrojenin meme kanseri ile bağlantısı bağlamında kısırlık tedavileri şüphe altındadır. Ancak birçok çalışma muhtemel annelerin meme kanseri riskinin yüksek olma ihtimali bulunmadığını ortaya koymuştur.

Östrojen hormonu ne işe yarar?

21-Elektrik hatlarının yakınında yaşamak meme kanserine neden olabilir.

Yanlış. Meme kanseri insidansının yüksek olduğunu ortaya koymayı amaçlayan  bir araştırmada elektrik hatlarının yaydığı elektromanyetik alanlar  ile hastalık arasında hiçbir bağlantı bulunmadı.

22-Düşük yapmak ya da kürtaj yaptırmak meme kanseri olma riskinizi yükseltir.

Yanlış. Düşük yapmanın hamilelik döneminde hormon döngülerini bozduğu düşünülmekte ve meme kanserinin hormon seviyelerine bağlı olduğu düşünüldüğü için çok sayıda çalışmada nedensel bağlantı araştırılmış ancak kesin bir kanıt bulunamamıştır.

23-Meme kanseri önlenebilir.

Yanlış. Ne yazık ki, hayır. Risk faktörlerini tanımlamak, riski azaltmak ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak mümkün olsa da yaklaşık % 70 meme kanseri tanısı konan kadının belirlenebilir risk faktörlerine sahip olmadığı yani hastalığın şans eseri ve henüz açıklanamayan faktörlere bağlı olarak meydana geldiği bilinmektedir.

Bunu da Okuyun

SAĞLIKLI BİR BEBEK İÇİN GEBELİKTE NASIL BESLENİLMELİ?

Bir gebenin hamileliği boyunca yediği ve içtikleri karnındaki bebeğin ana besin kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.