AKILLI TELEFONLARIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

akıllı telefon zararları, internet, akıllı telefon çocuklara etkisi

İnternetin hayatımızın her anına girdiği  zamanımızda çocuklarımızı internetten, akıllı telefonlar ve tabletlerden uzak tutmak neredeyse imkansız gibi bir şey. Oyunlar, uygulamalar, çizgi filmler artık herşey bu telefonların ve tabletlerin içinde.

Yanı başında anne ve babalarının elinden düşmeyen bu aletler tabi ki zaman içinde çocuklarımızın da vazgeçilmezi olması kaçınılmaz ve öğrenmeye o kadar yatkınlar ki, belli bir süre sonra telefonları, tabletleri ellerinden almak imkansız duruma gelebilmektedir.

Yaşları ne kadar küçük olursa etkilenmeleri o kadar fazla olmakta, belki yaşı daha büyük çocuklar yararlı uygulamalardan faydalanmakta ve bilgilerini arttırmakta fakat zamanla akıllı telefon ve tabletler bir bağımlılık oluşturabilmektedir.

Peki çocukların akıllı telefon ve tabletlerle bu kadar haşır neşir olması ne kadar doğru?

İşte akıllı telefon ve tabletlerin çocuklar üzerindeki etkileri:

1-Uyku bozukluklarına neden olabilir.

Hem yetişkinler hem de çocuklar özellikle akşam üstü ve gece geç saatlerde telefonların ve tabletlerin yaydığı mavi ışığa maruz kaldıklarında,  beyne gündüz vakti olduğu ve uyanık olunması şeklinde uyarılar gider.  Bu uyarılar da özellikle çocuklarda uykuya dalmada güçlüğe, uykunun ortasında uyanmalara ve uyku düzensizliklerine neden olur.

UYKUSUZLUĞA KARŞI YAPMANIZ GEREKENLER

2-Obeziteye katkıda bulunan hareketsiz bir hayata yol açabilir.

Çocuklar enerji doludur ve hoplamak, zıplamak, koşmak ve oynamak isterler. Ellerinde akıllı telefon ve tabletlerle fiziksel bir aktivitede bulunmadan uzun süre oturmaları kas, kemik,kalp sağlıkları açısından oldukça zararlıdır.

OBEZİTE HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

3-Göz rahatsızlıklarına neden olabilir.

Uzun süre ekrana bakmanın direkt olarak gözlere zararlı olduğuna dair kanıt olmasa da gözde kuruma, yanma,görmede bulanıklık ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları neden olabilir.

4-Boyun, omuz, el ve sırtta ağrılara yol açabilir.

Akıllı telefon veya tabletlere uzun süre boyunun eğilerek bakılması boyun, omuz ve sırt ağrılarına neden olabilir.

5-Dikkat eksikliğine neden olabilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun son yıllarda giderek artmasına bir etken olarak çocukların hem eğitim hem de eğlence aracı olarak internet ve mobil cihazları kullanması gösterilmektedir.

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN 7 İŞARETİ

6-Sosyal becerilerin gelişmesini engelleyebilir.

Uzun süre ekran başında zaman geçirmenin sosyal becerilerin gelişmesini negatif yönde etkilediği belirtilmektedir.

7-Anksiyete ve depresyonun gelişmesine katkıda bulunabilir.

Arkadaşlarıyla sosyal medya üzerinden iletişimde bulunabilecek yaştaki çocukların birbirlerini etkilemeye çalışmaları, birbirlerini kıyaslamaları hatta ne kadar çok beğeni ya da paylaşım aldıkları kendileri üzerinde bir baskı unsuru olabilmekte, anksiyeteye ve depresyona alt yapı oluşturabilmektedir.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?

8-Beynin yapısını ve fonksiyonunu bozabilir.

Bir çok çalışmada uzun süre telefon ya da tablet ekranı karşısında kalmanın beyindeki gri madde atrofisine neden olduğu ve sonuçta bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya neden olabileceği gösterilmiştir.

BEYNİN LOBLARI VE FONKSİYONLARI

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.