PARMAK EMME VE TIRNAK YEME ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALI OLABİLİR Mİ?

Baş parmaklarını emen veya tırnaklarını kemiren küçük çocukların daha sonraki çocukluk dönemlerinde alerji gelişme olasılığının daha düşük olduğu yapılan bir araştırmada gösterildi.

Araştırmacılar, çalışma sonuçlarının çocukların bu alışkanlıkları kazanmaları gerektiğini göstermediğini belirtmekle birlikte, bu kötü gibi gibi görünen alışkanlıkların yetişkinlikte alerjilere karşı korunmasına yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Birçok anne baba çocuklarını bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için uğraşırlar fakat bunu değiştirmeye çalışmalarını teşvik etmek için yeterli neden bulunmamaktadır.

Tabi ki uzmanlar tırnak yeme veya parmak emmeyi teşvik etmeyi kesinlikle tavsiye etmiyor ancak bir çocuğun bu alışkanlıklardan birine sahip olması ve onları durdurmasının zor olması durumunda anne babaların teselli bulacakları bir konu var: Alerji riskinin azalması.

Araştırmacılar 1972 -1973 yıllarında Yeni Zelanda’da doğan 1.000’den fazla çocuğun dahil olduğu bir çalışma başlattılar. Çocukların ebeveynlerine, çocuklarının başparmak emme ve tırnak yeme alışkanlıklarını 5, 7, 9 ve 11 yaşlarındayken sordular. Araştırmacılar ayrıca, çocuklar 13 yaşındayken (cilt prick) testi ile alerjileri olup olmadığını test ettiler ve daha sonra 32 yaşında tekrar onları takip ettiler.

Çocukluğunda baş parmaklarını emen veya tırnaklarını yiyenlerde %38′ oranında en az bir alerji görülürken bu alışkanlıkları olmayanlarda %49 oranında en az bir alerji  mevcuttu.

Dahası, bu çocukluk alışkanlıkları ile daha düşük bir alerji riski arasındaki ilişki katılımcılar 32 yaşındayken hala mevcuttu. Ebeveynlerin alerjilerinin olup olmadığı, evcil hayvanlarının olup olmadığı, bebeklik çağında anne sütü ile beslenip beslenmediği veya ebeveynlerinin sigara içip içmediği gibi alerji riskini etkileyebilecek potansiyel faktörler de hesaba katıldığında bu ilişki aynı şekilde saptandı.

Ayrıca, araştırmacılar, genç yaşta başparmaklarını emen ve tırnaklarını yiyen çocukların, iki alışkanlığın sadece bir tanesine sahip olanlara kıyasla, 13 yaşlarında alerjik olma ihtimalini daha düşük buldular.

Bu bulgular aynı zamanda hijyen hipotezini de destekliyor. Hijyen hipotezinde; daha az kir ve mikroplara maruz kalan çocukların alerjik hastalıklar da dahil olmak üzere belirli koşullara daha duyarlı hale gelebileceği savunuluyor. Sonuçta “Mikrobiyal organizmalara maruz kalma bağışıklık sistemimizi etkiliyor ve alerji gelişme olasılığımızı daha da azaltıyor”.

Kaynak: https://www.livescience.com/55340-children-thumb-sucking-nail-biting-allergy-risk.html

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.