ÇİNKO EKSİKLİĞİNİN 5 BELİRTİSİ

Çinko eksikliği oldukça sık görülen önemli sağlık sorunlarına neden olabilen bir durumdur.

Çinkonun faydaları ve çinko açısından zengin gıda kaynaklarını öğrenmek için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz.

ÇİNKONUN FAYDALARI VE ÇİNKO BAKIMINDAN EN ZENGİN 10 GIDA

Bu yazımızda ise çinko eksikliğinin önemli 5 belirtisini inceleyeceğiz.

1-Bağışıklık sisteminin zayıflaması:

Çinko eksikliğine sahip olduğunuzu gösteren bir numaralı uyarı işareti, bağışıklık sisteminizin zayıflamasıdır. Sık sık hastalanmaya başlamanız ve bağışıklık sistemi sorunları yaşamanız, kronik bir alerji hali çinko eksikliği olduğuna dair büyük bir uyarı işaretidir.

Çünkü çinko bağışıklık fonksiyonu için hayati önem taşır. 

T hücrelerinin gelişmesi ve hastalığa karşı korunmamız için gerekli beyaz kan hücrelerine farklılaşması, tehlikeli bakteri, virüs ve kanser hücrelerini öldürme yeteneği  ve hücre zarlarının koruyucu fonksiyonları için çinko gereklidir.

2-Geçirgen bağırsak sendromu:

Çinko eksikliği olduğunu düşündüren iki numaralı uyarı geçirgen bağırsak sendromunuzun olmasıdır. Geçirgen bağırsak sendromu proteinlerin bağırsaklardan sızıntı yaparak sistemik bir enflamasyona neden olduğu ve aynı zamanda gıda alerjileri, tiroid problemleri ve adrenal yorgunluğun beraberinde görülebildiği bir durumdur.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

Çinkonun, geçirgenlik değişikliklerini giderdiği ve geçirgen bağırsak semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Bu nedenle geçirgen bağırsak sendromu belirtileri çekiyorsanız muhtemelen siz de çinko eksikliği olma ihtimali bulunmaktadır.

3-İshal:

Çinko eksikliğinin üç numaralı belirtisi ishal şikayetlerinizin olmasıdır. Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu (gaz ve şişkinlik gibi) gibi iltihaplı bağırsak hastalığınız varsa, bunlar çinko eksikliğine dair uyarı işaretleridir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU İLE MÜCADELE ETMENİN 9 YOLU

4-Saç dökülmesi ve ince saçlar:

Saçlarınız ince ve dökülüyorsa, çinko eksikliği göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Çinko saç gelişimini destekleyen önemli bir mineraldir. Çinko takviyesinin doğal saç dökülmesine karşı bir çare olduğu gösterilmiştir.

SAÇLARINIZIN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN GEREKLİ 7 VİTAMİN VE MİNERAL

5-İnflamatuar Cilt Sorunları:

Çinko eksikliğinin beş numaralı işareti akne, egzama, deri iltihabı veya sedef hastalığı gibi herhangi bir inflamatuar cilt problemi varlığıdır. Bunların hepsi, çinko eksikliğine dair işaretlerdir.

SEDEF HASTALIĞINI TETİKLEYEN DURUMLAR

 


Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.