KAWASAKİ HASTALIĞI NEDİR?

Kawasaki hastalığı orta büyüklükteki damar duvarlarında inflamasyona (iltihaplanma) neden olan ve özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen bir hastalıktır.

Kalbe kan taşıyan koroner damarlara zarar vererek kalbi etkileyebildiği gibi lenf bezleri, ağız, burun, boğaz ve ciltte de sorunlara neden olabilir. Bilim insanları Kawasaki hastalığının tam nedenini henüz  bulamamışlardır fakat muhtemelen genetik, virüslere ve bakterilere maruz kalmanın, kimyasallar ve tahriş edici maddeler gibi diğer çevre faktörlerinin bileşimi ile bağlantılı olduğunu düşünülmektedir.

Kawasaki bulaşıcı olduğu düşünülmemektedir ancak bazen toplu yerlerde hastalık ortaya çıkabilmektedir. Çocuklar kışın ve ilkbaharda hastalığa yakalanmaya eğilimlidirler fakat  yılın her dönemi hastalık görülebilir. Tüm etnik ve ırksal kökenden gelen çocuklar Kawasaki hastalığına yakalanabilir ancak Asya kökenlilerin yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Kawasaki hastalığı belirtileri nelerdir?

Kawasaki hastalığı hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri hızlı gelişmesi ve semptomların aşamalı olarak ortaya çıkmasıdır. Belirtilerin başlamasından 10 gün ile 2 hafta sonra kalp rahatsızlığına neden olabilir.

Kawasaki hastalığının belirtileri genellikle 3 evrede ortaya çıkar.

1.evrede görülen belirtiler:

kawasaki•Genellikle 5 günden fazla süren yüksek ateş

•Ellerde ve ayak tabalarında şişme ve kızarıklık

Gözlerde kızarıklık

•Özellikle boyunda lenf bezlerinin büyümesi

•Boğaz, ağız ve dudakların tahriş olması

•Parlak kırmızı çilek dili

 

2.evrede görülen belirtiler:

•Genellikle göğüs ve bacaklar arasında, genital bölge veya kasık bölgesinde, daha sonra parmaklar ve ayak parmaklarında döküntü ve derinin soyulması

•Eklem ağrısı

•İshal ve kusma

•Karın ağrısı

Hastalığın üçüncü evresinde; komplikasyonlar gelişmedikçe belirtiler ve semptomlar yavaş yavaş kaybolur. 

Kawasaki hastalığı kalbi etkilediği için anne babalar için korkutucu olabilir fakat çocukların çoğu tamamen iyileşir ve her hangi bir problem yaşanmaz. Bununla birlikte nadiren de olsa bazı çocuklarda ritim bozukluğu, miyokardit, kalp kapak yetersizliği ve vaskülit görülebilir.

Kawasaki hastalığı tanısı nasıl konur?

Kawasaki hastalığı tanısı belirli bir test yoktur. Tanı büyük oranda benzer belirti ve semptomlara neden olan hastalıklardan ayırt edilerek yapılmaya çalışılır.Doktorunuz çocuğunuzu muayene ettiktekn sonra ve tanıda yardımcı olması için başka testler yaptıracaktır. Bu testler şunlar olabilir:

İdrar testi: Bu testler diğer hastalıkları ayırt etmeye yardımcı olur.

Kan testleri: Diğer hastalıkları ayırt etmeye yardım etmenin yanı sıra, kan testleri muhtemelen yükselmiş olan beyaz kan hücre sayısını , anemi ve iltihaplanma varlığını göstermede yardımcı olur.

Kalp stres altındayken salgılanan B-tipi natriüretik peptit (BNP) adlı bir maddenin test edilmesi erken dönemde Kawasaki hastalığının tanısında yardımcı olabilir.

Elektrokardiyogram: Bu test ile  Kawasaki hastalığının komplikasyonlarından biri olan kalp ritim bozuklukları saptanabilir.

Ekokardiyografi: Bu test ile kalbin ne kadar iyi çalıştığını göstermek için ultrason görüntüleri kullanlır ve varsa koroner arter anormalliklerinin tanımlanmasına yardımcı olur.

Kawasaki hastalığı nasıl tedavi edilir? 

Tedavinin amacı ateş ve iltihabı azaltmak ve oluşabilecek kalp hasarını önlemektir.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için çocuğunuzun doktoru aşağıdakileri önerebilir:

Gamma globulin:

Bağışıklık proteininin (gama globulin) damar yoluyla infüzyonu (intravenöz olarak) koroner arter problemleri riskini azaltabilir.

Aspirin:

 Yüksek dozda aspirin iltihap tedavisinde yardımcı olabilir. Aspirin ayrıca ağrı ve eklem iltihaplarını azaltabilir, ayrıca ateşi de azaltabilir. Kawasaki tedavisi, çocuklarda aspirin kullanımına karşı verilen kuralın nadir görülen bir istisnasıdır ancak çocuğunuzun doktorunun gözetiminde verilir.

Kawasaki hastalığının başlangıç tedavisi ciddi komplikasyon gelişme riski nedeniyle hastanede yapılır. Ateş düştükten sonra çocuğunuzun en az altı hafta boyunca düşük doz aspirin kullanması gerekebilir.

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.