KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

carpal-tunnelKarpal tünel sendromu, medyan sinirin el içine girerken basıya maruz kalmasıdır.  Medyan sinir, elinizin avuç içi tarafında bulunur (karpal tünel olarak da adlandırılır).

Medyan sinir baş parmak, işaret , orta ve yüzük parmağınızın bir bölümünde duyu hissini sağlar. Karpal tünel sendromu bir veya her iki elinizde de görülebilir.

Baş parmağınızda veya elinizin ilk üç parmağındaki uyuşma, karıncalanma ve ağrı  karpal tünel sendromunun belirtileri olabilir. Karpal tünel sendromundaki ağrı, bilek ve medyan sinir üzerindeki aşırı basınçtan kaynaklanmaktadır.

Karpal tünel sendromu neden olur?

Bilek ve medyan sinir üzerindeki aşırı basınç karpal tünel içinde ağrıya neden olur. İnflamasyon şişmeye neden olabilir. Bu inflamasyonun en yaygın nedeni bilekte şişme ve bazen kan akışını engelleyen altta yatan bir tıbbi durumdur. Karpal tünel sendromuyla bağlantılı en sık görülen durumlardan bazıları şunlardır:

1-Diyabet

2-Tiroit disfonksiyonu

3-Gebelik veya menopoz kaynaklı sıvı tutulması

4-Yüksek tansiyon

5-Romatoid artrit gibi otoimmün bozukluklar

5-Kırık veya bilek travması

carpalBilek tekrarlayan hareketlerle sürekli gerilirse karpal tünel sendromu daha da kötüleşebilir. Bileğinizin aynı hareketleri tekrar tekrar yapması sinirin şişmesine ve sıkışmasına katkıda bulunur.  Bu tür hareketler şunlardır:

-Bilgisayar kullanırken klavye veya farenizin kötü bir konumda olması

– El aletleri veya elektrikli ev aletleri kullanılırken titreşimlere uzun süre maruz kalınması

-Piyano çalma, uzun süre klavye kullanma gibi  bilekleri zorlayan hareketler

 

Karpal tünel sendromu açısından kimler risk altındadır?

Kadınların karpal tünel sendromuna erkeklerden üç kat daha fazla yakalanma olasılığı vardır. Karpal tünel sendromu en sık 30-60 yaşları arasında teşhis edilir. Diyabet, yüksek tansiyon ve artrit gibi durumlar karpal tünel sendromu gelişme riskinizi arttırır. Sigara, yüksek tuz alımı, hareketsiz yaşam tarzı ve yüksek vücut kitle indeksi karpal tünel sendromu riskinizi arttırabilir.

VÜCUT YAĞ ORANI MI, VÜCUT KİTLE İNDEKSİ Mİ?

Tekrarlayan bilek hareketini içeren işler arasında imalat, montaj hattı işleri, klavyecilik meslekleri ve inşaat işleri yer alır. Bu mesleklerde istihdam edilen kişilerde karpal tünel sendromu gelişme riski yüksek olabilir.

Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle medyan sinir sıkışması nedeniyle sinir yolu boyunca görülür.  Ellerde sıklıkla güçsüzlük hissedilir ve nesneler düşürülebilir. Diğer semptomlar şunlardır:

-Uyuşma, karıncalanma, baş parmak ve elin ilk üç parmağında ağrı

-Kol boyunca acı ve yanma hissi

-Gece uykudan uyandıran el bileği ağrısı

-El kaslarında güçsüzlük

Karpal tünel sendromu tanısı nasıl konur?

Karpal tünel sendrom tanısı hastanın hikayesi, fizik muayenesi ve sinir iletim testlerinin bir arada değerlendirilmesi ile konabilir. Fizik muayene, sinir basısının diğer nedenlerini de kontrol etmek için el, bilek, omuz ve boynun ayrıntılı bir değerlendirmesini içerir. Doktorunuz bileklerinizin hassasiyet belirtilerine, şişkinlik ve deformitelere bakacaktır. Elinizin his duyarlılığını ,parmak ve kaslarınızın gücünü kontrol edecektir.

Sinir iletim testleri, sinir uyarılarının iletim hızını ölçebilen tanı testleridir. Sinir iletim hızı normalden yavaşsa karpal tünel sendromunu düşündürür.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Karpal tünel sendromunun tedavisi, ağrınızın ve semptomlarınızın şiddetine bağlıdır. Tedavi cerrahi ve cerrahi olmayan yollarla yapılır. Cerrahiye karar vermeden önce cerrahi olmayan yollar denenmeli, ağrı ve şikayetler dayanılmaz hale gelmişse cerrahi tedavi tercih edilmelidir.

Cerrahi olmayan tedavi yolları şunlardır:

1-Bilekleri aşırı zorlayan pozisyonlardan kaçınma

2-Özellikle gece uyurken bileklerinizi düz bir şekilde durmayı sağlayacak ateller

3-Hafif ağrı kesici ve inflamasyonu azaltmak için ilaç tedavisi

4-Diyabet veya artrit gibi altta yatan durumların tedavisi

5-İnflamasyonu azaltmak için karpal tünel alanına steroid enjeksiyonları

Cerrahi tedavi:

Medyan sinirde ciddi hasar varsa cerrahi gerekebilir. Karpal tünel sendromu için ameliyat medyan sinir üzerindeki basıyı azaltmak için bilekteki doku bandını kesmeyi içerir. Genellikle cerrahi tedavi sonrası şikayetler düzelir.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.