MEME KANSERİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCI 8 GIDA

Meme kanseri kadınlar arasında ilk sırada görülen kanser türüdür. Diyet meme kanserini önlemede ve yavaşlatmada etkilidir. Diyetinizi düzenlemeniz hem daha sağlıklı olmanızı sağlayacak hem de meme kanseri gelişme riskinizi azaltacaktır.

İşte aşağıda meme kanserini önlemeye yardımcı olacak 8 besin kaynağı: 

1-Turpgiller:

turpgiller

 

 

 

 

Turpgiller glikozinolat adı verilen ve sülfür içeren kimyasalları içerirler ve güçlü kokuları yanında acı tadları da bu özelliklerinden ileri gelir. Karnabahar, sarımsak, soğan ve lahana bu grup sebzelerdendir.  Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde turpgillerin hücrenin DNA hasarını engellediği ve kanserli hücre ölümünü arttırdığı gösterilmiştir.

2-Koyu yeşil yapraklı sebzeler:

lahana

 

 

 

 

Yapılan çalışmalar lutein ve zeaksantin içeren ıspanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

3-Fasulye ve bakliyat ürünleri:

bakliyat

 

 

 

 

Mercimek,nohut gibi bakliyat ürünlerinin azalmış meme kanseri ile ilişkisi gösterilmiştir. Aynı zamanda bu ürünler bol miktarda proteinin yanında kalsiyum,demir ve B vitamini içermektedir.

4-Domates:

domates

 

 

 

 

Likopen açısından oldukça zengin olan domates yüksek antioksidan özelliği açısından meme kanseri riskini azaltmada oldukça faydalıdır. Karpuz ve papaya da likopen açısından zengindir.

5-Omega 3 açısından zengin balıklar:

somon

 

 

 

 

Somon ve tuna balığı Omega 3 açısından oldukça zengindir. Bu gıdaların sıkça tüketilmesi meme kanseri riskini azaltmaktadır.

6-Zeytinyağı: 

zeytinyağı2

 

 

 

 

Zeytinyağı antioksidanlar ve bitkisel besinler açısından oldukça zengindir. Antioksidanlar kansere neden olan serbest radikalleri oluşturan oksidasyonu azaltırlar, dolayısıyla kanseri önlemede önemlidirler. Zeytinyağı ağırlıklı Akdeniz diyeti ile beslenenlerde meme kanseri riskinin azaldığı gösterilmiştir.

7-Keten tohumu:

keten tohumu

 

 

 

 

Keten tohumu meme kanserine karşı oldukça etkilidir. Keten tohumunda bol miktarda bulunan lignan’ın meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

8-Soya ürünleri:

soya fasulyesi

 

 

 

 

Soya fasulyesi, soya sütü gibi soya açısından zengin besinlerde bulunan fitoöstrojen, östrojenin etkisini azaltarak meme kanseri gelişme riskinin azalmasını sağlar.

Bunu da Okuyun

METABOLİZMANIZI YAVAŞLATAN NEDENLER NELERDİR?

Besin kaynakları ile alınan enerjinin vücut için gerekli maddeler çeverilmesi işlemine metabolizma denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.