KADINLARDA KISIRLIK YAPAN 7 NEDEN

sperm

Halk arasında kısırlık olarak adlandırılan tıp dilinde ise infertilite adı verilen durum hiç gebelik oluşmaması veya daha önce gebelik oluşmasına rağmen tekrar gebelik oluşmamasıdır. Kısırlığa neden bir veya birden fazla olabilir. Hem erkek hem de kadın kaynaklı olabilir. Kadınlarda en sık kısırlığa neden olan durumlar şunlardır:

 

1-Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu kadınlarda kısırlığın en sık nedenlerden biridir. Hormonal düzensizliğe yol açan yumurtalıklarda kistlerin oluşması ile karakterize bir hastalıktır.

2-Ovulasyonu(yumurtlama) önleyen hormon bozuklukları:

Kısırlık nedenlerinin %25’i düzensiz yumurtlamaya bağlıdır. Hormonal düzensizlikler üreme hormonlarının salgılanmasından sorumlu beyindeki hipotalamusun düzenli çalışmamasından kaynaklanır. Folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinleştirici hormon (LH) ve prolaktin düzeylerindeki değişiklikler kısırlığa neden olabilir.

3-Endometriozis:

Endometriozis uterus(rahim) dokusunun farklı bölgelerde örneğin yumurtalıklarda, fallop tüplerinde(yumurtalık kanalları) ya da rahmin arka kısmında gelişmesi ile karakterize bir hastalıktır.  Yapışıklıklara ve yara dokusu oluşmasına neden olarak kısırlığa neden olur. Ağrılı bir hastalıktır.

4-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yumurtalıklarda veya yumurtalık kanallarında tıkanıklık ve yapışıklığa yol açarak kısırlığa neden olabilir. En sık bel soğukluğu ve Chlamidya’nın etkeni olduğu hastalıklar kısırlığa neden olur.

5-Gebeliği geciktirmek:

Kısırlığı etkileyen en önemli faktör yumurtanın kalitesidir. 20’li yaşlarda yumurtların %90’ı normaldir. 40’lı yaşlarda ise %90’ı artık normal halini kaybetmiştir. Gebeliği geciktirmek gebe kalma şansını da azaltmak anlamına gelmektedir.

6-Sağlıksız vücut ağırlığı:

Normal vücut ağırlığının üstünde ya da obez olmak çocuk sahibi olamama riskini 2-4 kat arttırmaktadır. Yine aynı şekilde normal vücut ağırlığının altında ve aşırı zayıf olmak da hormonal dengeyi bozarak kısırlığa neden olabilir.

7-Bilinmeyen nedenler:

Tüm kısırlık testleri normal olmasına rağmen %5-10 arasında hiçbir neden bulunamadan kısırlık görülebilir.

Bunu da Okuyun

MEME KANSERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 23 YANLIŞ

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sıradadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.