HODGKİN LENFOMA NASIL BİR HASTALIKTIR?

Hodgkin lenfoma veya eski adıyla Hodgkin hastalığı bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf sisteminin bir kanser türüdür.

Her yaşta görülebilen bir hastalıktır ama en sık 20-40 yaş arası ve 55 yaş üstünde görülür. Non- Hodgkin lenfoma şeklinde daha az sık görülen bir türü daha mevcuttur.

Hodgkin lenfomada lenfatik sistem hücreleri anormal şekilde büyür ve vücutta yayılır.

Lenfatik sistem hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

LENF BEZLERİ NE İŞE YARAR? BÜYÜMESİ NE ANLAMA GELİR?

Hodgkin lenfoma belirtileri nelerdir?

Boyun, koltuk altı veya kasıkta lenf düğümlerinin ağrısız şişmesi

Kalıcı yorgunluk

Ateş

Gece terlemeleri

Açıklanamayan kilo kaybı

Şiddetli kaşıntı

Alkol alımından sonra lenf düğümlerinde ağrı ve hassasiyet

Klasik Hodgkin lenfoması bu hastalığın daha sık görülen türüdür. Bu hastalık teşhisi konulan kişilerin lenf düğümlerinde Reed-Sternberg hücreleri olarak adlandırılan büyük, anormal hücreler mevcuttur.

Klasik Hodgkin lenfomasının alt tipleri şunlardır:

Nodüler skleroz Hodgkin lenfoması

Karışık selüler Hodgkin lenfoması

Lenfosit baskılanmış Hodgkin lenfoması

Lenfosit yönünden zengin Hodgkin lenfoması

Hodgkin lenfoma risk faktörleri nelerdir?

Risk faktörleri arasında zayıflamış bağışıklık sistemi, HIV veya EBV enfeksiyonu ve ailesel hastalık öyküsü sayılabilir.

Hodgkin lenfoma tanısı nasıl konur?

Doktorunuz sizin ve ailenizin tıbbi geçmiş bilgilerini aldıktan, şikayetlerinizi dinledikten sonra Hodgkin lenfomayı teşhis etmek için kullanılan test ve prosedürleri uygulayacaktır. 

Fiziksel muayene:

Doktorunuz boyun, koltuk altı ve kasık gibi şişmiş lenf düğümleri ile dalak veya karaciğerinizde büyüme olup olmadığını kontrol eder.

Kan testleri:

Kanınızda herhangi bir kanser olasılığı olup olmadığını görmek için doktorunuz sizden kan tahlili ister.

Görüntüleme testleri:

Doktorunuz, vücudunuzun diğer bölgelerindeki Hodgkin lenfoma bulgularını görmek için görüntüleme testleri isteyebilir. Bu testler röntgen, CT(bilgisayarlı tomografi) ve pozitron emisyon tomografisini (PET-CT) içerebilir.

Lenf nodu biyopsisi:

Doktorunuz, lenf nodu biyopsisi yapılmasını önerebilir. Lenf düğümü içinde Reed-Sternberg hücreleri olarak adlandırılan anormal hücrelerin bulunması halinde klasik Hodgkin lenfoma tanısı konulacaktır.

Kemik iliği biyopsisi:

Kemik iliği biyopsisi ve aspirasyon prosedürü, kemik iliğinin bir örneğini elde etmek için kalça kemiğine iğne ile girilmesi yöntemidir. Numune, Hodgkin lenfoma hücrelerini aramak için analiz edilir.

Hodgkin lenfoma evreleri nelerdir?

Hodgkin lenfoma tanısı konduktan sonra kanserin evresini bilmek, doktorunuzun hastalığın gidişatı (prognozu) ve tedavi seçeneklerini belirlemesine yardımcı olacaktır.

Hodgkin lenfomanın evreleri şunlardır:

Evre (Stage) I: Kanser, bir lenf nodu bölgesi veya tek bir organla sınırlıdır

Evre (Stage) II: Bu aşamada, kanser iki lenf nodu bölgesinde bulunur veya kanser bir organı ve yakındaki lenf düğümlerini işgal etmiştir fakat kanser hala vücudun bir bölümü ile diyaframın ya üstünde ya da altında sınırlıdır.

Evre (Stage) III: Kanser diyaframın hem altında hem de üstündeki lenf düğümlerine yayıldığında evre III olarak kabul edilir. Kanser, aynı zamanda, dokunun bir bölümünde veya lenf nodu gruplarının yakınında veya dalakta olabilir.

Evre (Stage) IV: Hodgkin lenfomanın en ileri aşamasıdır. Kanser hücreleri, bir veya daha fazla organ ve dokuda bulunur. Evre IV Hodgkin lenfoma sadece lenf nodlarını değil, aynı zamanda ciğer, akciğerler veya kemikler gibi vücudun diğer bölümlerini de etkiler.

Hodgkin lenfoma nasıl tedavi edilir?

Hodgkin lenfoma tedavisi hastalığınızın türü ve evresi ve genel sağlık durumunuza bağlıdır. Tedavinin amacı mümkün olduğunca çok sayıda kanser hücresini yok etmek ve hastalığı remisyona(durdurma) sokmaktır.

Kemoterapi:

Kemoterapi, lenfoma hücrelerini öldürmek için kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları kan dolaşımı boyunca hareket eder ve vücudun hemen hemen tüm bölgelerine ulaşabilir.

Kemoterapi genellikle erken evre klasik Hodgkin lenfoması olan kişilerde radyasyon tedavisi ile birleştirilir. Radyasyon tedavisi genellikle kemoterapi sonrası yapılır. İleri Hodgkin lenfomasında kemoterapi tek başına veya radyasyon tedavisi ile kombine edilebilir.

Radyoterapi:

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Klasik Hodgkin lenfoması için radyasyon tedavisi sıklıkla kemoterapi sonrası kullanılır. Erken evre nodüler lenfosit baskın Hodgkin lenfoması olan kişiler tek başına radyasyon tedavisi görebilmektedir.

Kemik iliği transplantasyonu(nakli):

Kök hücre nakli olarak da bilinen kemik iliği transplantasyonu, hastalıklı kemik iliğinizin yerine yeni kemik iliği geliştirmenize yardımcı olan sağlıklı kök hücrelerin yerini alacak bir tedavidir. Hodgkin lenfomanın tedaviye rağmen iyileşmediği durumlarda kemik iliği nakli bir seçenek olabilir.

Kemik iliği nakli ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

KEMİK İLİĞİ NAKLİ NASIL YAPILIR?

Bunu da Okuyun

SİNÜZİTİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Burnumuzda çoğunlukla zararsız olan milyonlarca bakteri bulunmaktadır. Ancak bu bakteriler, vücudumuzdan mukus (sümük, salya gibi) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.