KALP KRİZİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Bir kan pıhtısı koroner arteri tamamen tıkadığında kalp krizi oluşur.

Kalp krizine neden olan kan pıhtısı genellikle bir koroner arterin iç duvarındaki bir aterosklerotik, kolesterol plağının kopup bulunduğu yerde oluşur.

Kalp krizinin en yaygın belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı neden olur?

Kalp krizinin en yaygın komplikasyonları kalp yetmezliği ve ventriküler fibrilasyondur.

KALP KRİZİNİN 12 ERKEN BELİRTİSİ

Ateroskleroz ve kalp krizi için risk faktörleri, kolesterol düzeylerinin yükselmesi, kan basıncının yükselmesi, sigara kullanımı, şeker hastalığı, erkek cinsiyet ve aile geçmişinde erken yaşlarda kalp krizi geçirmiş bireyin olmasıdır.

Kalp krizi, elektrokardiyogram (EKG) ve kandaki kardiyak enzimlerin ölçümü ile teşhis edilir.

EKG NEDİR?

Tıkalı koroner arterlerin erken açılması kalbe verilen hasarı azaltır ve kalp krizi prognozunu iyileştirir.

Kalp krizi için ilaç tedavisi antiplatelet, antikoagülan ve pıhtı çözücü ilaçlar ile anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, beta blokerleri ve oksijeni içerir.

Kalp krizi için girişimsel tedavi, perkütan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA), koroner arter stentleri ve koroner arter bypas grefti (CABG) ile koroner anjiyografiyi içerebilir.

KORONER ANJİYOPLASTİ VE STENT NEDİR, NASIL YAPILIR?

Kalp krizi miyokard enfarktüsü (MI) olarak da bilinir, bir kan pıhtısı tarafından bir koroner arterin ani olarak tıkanmasından sonra kalp kasının hasarı ve ölümüdür.  Koroner arterler, kalp kasını kan ve oksijen ile besleyen kan damarlarıdır. Koroner arterin tıkanması, kalp kasının kan ve oksijenden mahrum kalmasına neden olur ve kalp kasının yaralanmasına neden olur.

Kalp hasarı göğüs ağrısına ve göğüste basınç hissine neden olur. Kan akışı 20-40 dakika içinde kalp kasına dönmesi sağlanmazsa, kalp kası geri dönüşümsüz şekilde ölmeye başlar.

Kalp krizi günün her saatinde gerçekleşebileceği gibi gece saat 4 ile sabah 10 saatleri arasında adrenal bezlerden salınan yüksek adrenalin kolestrol plaklarının kopmasına katkıda bulunabilir ve kalp krizine neden olabilir.

Yüksek kolesterol düzeyi olanlar, yüksek tansiyonlular, şeker hastası olanlar, sigara içenler,erkekler ve ailesinde kalp krizi geçirmiş birey hikayesi olanlar kalp krizi açısından risk taşırlar.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.