KARPAL TÜNEL SENDROMUNU ÖNLEMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 8 ŞEY

Karpal tünel sendromu medyan sinirdeki baskıdan kaynaklanır. Median sinir el bileğinizden kemik ve ligamandan oluşan dar bir yoldan (karpal tünel) geçer.

Bileğinizde herhangi bir şişlik varsa, bu tünel daralır ve medyan sinire bası yaparak şikayetlere neden olur.

Karpal tünel sendromu ile detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel sendromunu önlemenin kesin bir yolu yoktur fakat el ve bileklerinizdeki stresi ve gerginliği olabildiğince azaltırsanız, bu durumun daha da kötüye gitmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bazı şeyler olabilir:

1-Daha yumuşak dokunuşlar deneyin

Çoğu zaman günlük rutinlerimizde, alışkın olduğumuz şeyleri yaparken gereğinden fazla güç kullanabiliriz. Örneğin, nesneleri daha yumuşak kavrayabilir veya bilgisayar başında tuşlara daha yumuşak vurabilirsiniz. Gününüzü geçirirken, ellerinizin ne kadar gergin olduğuna veya onlara ne kadar baskı yaptığınıza dikkat edebilirsiniz.

2-Kendinize bir mola verin

Özellikle titreşen veya çok fazla güç uygulanan aletler kullanıyorsanız saat başı 10-15 dakikalık bir mola idealdir. Ellerinizdeki gerginliği azaltmak için işinize ara vermek sizi rahatlatacaktır.

3-Egzersiz yapın 

Önce elinizi yumruk haline getirin ve sonra açın. Bu hareketi gün içinde aklınıza geldikçe 5-10 kez yapın.

4-Bileğinizi bükmekten kaçının

Yapabilirseniz, bileğinizi yukarı veya aşağı doğru bükmekten kaçının. Bileğinizi düz, nötr pozisyonda tuttuğunuzda, median sinirinizdeki baskı azalacaktır.

Uyurken bileğinize koruyucu bir bileklik takmak bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca semptomlarınızı tetikleyen aktiviteler sırasında bileklik takmanız da faydalı olabilir.

5-Hareketlerinizi  değiştirin

Aynı el ve bilek hareketlerini tekrar tekrar yapmaktan kaçının. Örneğin, her zaman sağ elinizle yaptığınız bir göreviniz varsa, bunu sol elinizle yapmaya çalışın. Kaslarınızı rahatlatmak için olabildiğince farklı elinizle çalışın.

6-Duruşunuzun farkında olun

Bileğinize ve elinize odaklanmak doğal olmakla birlikte, vücudunuzun geri kalan kısmının nasıl durduğu da önemlidir. Kötü bir duruş, omuzlarınızı öne doğru bükmenize neden olabilir. Bu da, boyun ve omuz kaslarınızı kasılıp, boynunuzdaki sinirlere bası yapmasına ve bilek problemlerinizin daha da artmasına neden olabilir.

7-Bileğinizi sıcak tutun

Bileğinizi sıcak tutmanız şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Soğuk şikayetlerinizin artmasına neden olacaktır.

8-Doktorunuza danışın

Doktorunuz elinizi ve bilek kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak egzersizleri ve rutin hareketlerle elinizdeki ve bileğinizdeki stresi azaltacak şekilde nasıl hareket edeceğinizi gösterebilir.

Bunu da Okuyun

İDRARINIZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NE GİBİ İPUÇLARI VERİR?

İdrar testi  sağlığınız hakkında fikir veren ve doktorların oldukça sık kullandığı kolay ve çabuk yapılabilen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.