SİNÜZİTİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Burnumuzda çoğunlukla zararsız olan milyonlarca bakteri bulunmaktadır. Ancak bu bakteriler, vücudumuzdan mukus (sümük, salya gibi) ile dışarı atılmadıklarında sorunlara neden olabilirler.

Sinüslerimiz tıkandığında bakteriler çoğalmaya devam eder ve kontrolden çıkarak enfeksiyona neden olabilir.

Akut sinüzit hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

AKUT SİNÜZİT NEDİR?

Bağışıklık sistemimiz ise aşağıdakilere yol açan  inflamatuar reaksiyonu tetikleyerek bu duruma yanıt verecektir.  Bu yanıtlar  şu şekilde gerçekleşir.

1-Şişlik (baş ağrısına ve yüz ağrısına neden olur)

2-Mukus birikmesi (tıkanıklığa neden olur)

3-Bakterilerle savaşmaya yardım eden beyaz kan hücrelerinin artması (mukusun kalınlaşmasına ve sarı veya yeşil renge dönüşmesine neden olur)

Peki bu durumun oluşmasını önlemek için ne yapabilirsin?

Nasal irrigasyon:

Tuzlu su ile burun temizliği  mukoza ödemini ve inflamatuar cevabı azalttığı bilinmektedir. Bunun için burun temizleme aparatları ile veya neti kabı adı verilen kaplar yardımı ile burun temizliği yapılabilir.

 

 

 

 

 

Sinüziti önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Bunları 6 maddede aşağıda bulabilirsiniz:

1-Bol su için

Gün boyunca yeteri kadar su içmek, mukusun kalınlaşmasın ve sıkılaşmasını önleyebilir.  Gün boyunca su içmeyi hatırlamak için çabalarken, masanızda bir şişe su bulundurabilir  veya telefonunuzdan hatırlatma yapabilirsiniz.

2-Kuru havalı ortamdan uzak durun

Soluduğunuz hava çok kuru ise burun pasajlarınız kuruyabilir. Havayı (ve burnunuzu) nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın. Bakteri ve küf oluşumunu önlemek için düzenli olarak burnunuzu temizleyin.

3-Uyurken başınızı yüksekte tutun

Eğer yastığınız inceyse, uyurken sinüslerinizde mukus birikebilir. Kafanızı hafif yükselterek bunun olmasını engelleyebilirsiniz.

4-Antihistaminikleri aşırı kullanmayın

Semptomlarınızı hafifletmek için antihistaminik ilaç kullanmak cazip gelse de, doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe bunları almaktan kaçının.

Antihistaminikler, mukusu kalınlaştırabilir, bu da atılmasını  zorlaştırır. Sinüzitiniz alerjiden kaynaklanıyorsa, etkili tedavi seçenekleri konusunda doktorunuzla konuşun.

Antihistaminiklerle ilgili bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

ANTİHİSTAMİNİKLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

5-Evinizi düzenli olarak temizleyin

Evinizin düzenli temizliği, alerjinin tetiklediği sinüzitin toz ve evcil hayvan tüylerin uzak tutularak sinüzitin önlenmesine yardımcı olabilir. Ulaşılması zor alanları (perde rayları, jaluziler ve süpürgelikler) temizleyin ve elektrikli süpürge filtresini temizlemeyi ve düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.

6-Uçak yolculuklarında dekonjestan kullanın

Sık olarak uçuyorsanız sinüzit belirtileriniz hava basıncındaki değişiklikler nedeniyle daha da kötüleşebilir. Burun damlaları, sinüslerinizde kronik sinüzite bağlı olarak basınç oluştuğunda yaşanan rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bunu da Okuyun

TALASEMİ NEDİR? TALASEMİ TESTLERİ NELERDİR?

Talasemi; vücutta normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi bulunması ile karakterize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.