PROZAC NEDİR? NE AMAÇLA KULLANILIR?

Fluoksetin (Prozac/Prozak), depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozukluğu (bulimia) ve adet öncesi sendromun şiddetli bir formu olan adet öncesi disforik bozukluk tedavisinde kullanılır.

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu ilaç ruh halinizi, uyku, iştah ve enerji seviyenizi artırabilir ve günlük yaşantınıza olan ilginizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Korku, endişe, istenmeyen düşünce ve panik atak sayısını azaltabilir.

Ayrıca, günlük yaşamı zorlaştıran elleri sürekli yıkama, sayma ve sürekli kontrol etme gibi zorlayıcı kompulsif hareket yapma isteğini de azaltabilir. Fluoksetin, irritabilite, iştah artışı ve depresyon gibi adet öncesi semptomları azaltabilir. 

Prozac dozajı, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza göre değişir. Yan etkileri azaltmak için doktorunuz ilacı düşük bir dozla başlar ve dozu kademeli olarak arttırabilir. Doktorunuzun talimatlarını dikkatle izlemeniz gerekir. Prozac yeşil reçete ile alabileceğiniz bir ilaçtır. En iyi sonucu almak için bu ilacı düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

Bu ilacı doktorunuza danışmadan bırakmamanız gerekir. İlaç aniden kesildiğinde daha kötü etkileri olabilir. Dozun kademeli olarak düşürülmesi gereklidir.

İlacı kullanmaya başladıktan  1 -2 hafta içinde ilk etkileri görülmeye başlar ve tam etkisinin görülmesi 4-5 hafta sürebilir.

Prozac yan etkileri nelerdir?

Yan etki olarak mide bulantısı, uyku hali, baş dönmesi, kaygı, uyku bozukluğu, iştahsızlık, yorgunluk, terleme veya sürekli esneme görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam eder veya kötüleşirse doktorunuza danışmanız gerekir.

Şeker hastalığınız varsa, fluoksetin kan şekeri seviyenizi etkileyebilir. Kan şekerinizi düzenli olarak takip etmeniz önemlidir. 

ANTİDEPRESANLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 11 GERÇEK

Prozac, serotonini arttırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli mide bulantısı,kusma, diyare, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş ve huzursuzluk gibi belirtiler görülmesi halinde doktorunuza başvurmanız gerekir.

Prozac kullanım formları ve dozları nedir?

Prozac’ın kapsül olarak 10,20 ve 40 mg; tablet olarak 10,20 ve 60 mg ve şurup(20 mg/5ml) formları mevcuttur.

Bunu da Okuyun

KALP YETMEZLİĞİNDE KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?

Kalp yetmezliği tedavisi hastalığın belirti ve bulgularına göre çeşitli ilaç kombinasyonları ile yapılır. Aşağıda kalp ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.