PSİKOPATLARLA SOSYOPATLAR ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Sosyal yaşantımızda bazen insanların birbirlerine psikopat veya sosyopat dediğini duymuşuzdur fakat bir psikopatla sosyopat arasında ne gibi faklılıklar vardır çoğumuz merak etmemiştir.Aslında psikiyatristler hastalarına psikopat ve sosyopat tanısı koymazlar. Genel olarak antisosyal kişilik bozukluğu tanısı altında hastalarını tedavi etmeye çalışırlar.

Antisosyal kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir?

Çoğu uzman, psikopatların ve sosyopatların benzer özellikler tanışıdıklarına inanmaktadır. Bu insanların iç ve dışsal anlamda zayıf  iç görüleri vardır. Aynı zamanda bir başkasının duygularını anlamaz veya paylaşmazlar. Ancak sosyopat ve psikopatlar arasında bazı farklılıklar da mevcuttur.

Psikopat ve sosyopatlar arasındaki farklar nelerdir?

1-Bir psikopat ve bir sosyopat arasındaki en önemli fark;  psikopatların vicdana sahip olup olmadığıdır ki, vicdan bize yanlış bir şey yaptığımızı bildiren içimizdeki sestir.

Bir psikopatın vicdanı yoktur. Sizin paranızı çalabilir ve bundan hiç rahatsızlık duymaz. Sosyopat ise az da olsa bir vicdana sahiptir. O da sizin paranızı çalabilir fakat yaptığının yanlış olduğunu bilir fakat yine de yapabilir.

Her ikisinde de empati yoksunluğu vardır fakat  bir psikopatın başkalarına saygısı daha azdır.

cinayet2-Her zaman şiddete eğilimli değillerdir.

Filmlerde, psikopatlar ve sosyopatlar genelde masum insanları öldüren veya işkence yapan kötü insanlardır. Gerçek hayatta antisosyal kişilik bozukluğu olan bazı insanlar şiddet gösterebilirler ancak çoğunluğu böyle değildir. Bunun yerine istediklerini elde etmek için manipülasyon yapan ve yanlış davranışlarda bulunan kişilerdir.

Aile bireyleriniz arasında veya iş arkadaşınızda bu özelliklerin bir kısmına rastladığınızda bir psikopat veya sosyopatla çalıştığınızı veya yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Ancak bir kişinin kötü ya da bencil olması onun mutlaka bir hastalığı olduğu anlamına gelmez.

3-Bir psikopatın tanımlanması kolay değildir. Akıllı, çekici ve duyguları taklit etmede başarılı olabilirler. Sizinle ilgileniyormuş gibi yapabilirler ama gerçekte muhtemelen umursamıyorlardır. Psikopatlar soğuk kalpli ve hesapçıdırlar. Hareketlerini dikkatli bir şekilde planlarlar ve isteklerini elde etmek için planlı  bir şekilde saldırgan olabilirler.

Sosyopatların ise rol yapmaları mümkün değildir. Kendisinden başka kimseyle ilgilenmediklerini açıkça ortaya koyarlar. Sık sık başkalarını suçlarlar ve davranışları için mazeret gösterirler.  Diğer insanların nasıl etkileneceğini düşünmeden hareket ederler.

Bunu da Okuyun

NEGATİF DÜŞÜNCELERİNİZDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Düşüncelerinize genellikle olumsuzluk mu hakim? Çevrenizdeki, toplumdaki insanlara, ortam koşullarına ve hatta kendinize karşı bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.