BOĞAZ KÜLTÜRÜ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Boğaz kültürü üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakteriyel etkenlerin saptanması için yapılan bir kültür yöntemidir.

Boğaz kültürünün amacı boğazda enfeksiyona neden olabilecek organizmaların varlığını tespit etmektir.

En sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonları farenjit ve tonsillittir.  Çoğunluğunda etkenler virüs kaynaklıdır ve viral etkenler boğaz kültüründe saptanamaz. %10-20 arasında etken bakteriyeldir ve bu etkenler boğaz kültüründe saptanabilir.

Bakteriyel etkenler arasında da en önemli olanı A grubu beta hemolitik streptokoklardır. Halk arasında beta (yanlış olarak beta virüsü) olarak bilinen bakteridir.

Beta hemotilik streptokoklarla ilgili yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Streptokok bakterileri  çok bulaşıcıdır. Havada damlacık  yoluyla yayılabilirler.

Enfekte bir kişi, öksürür, hapşırır veya yiyecek ya da içecek paylaşırsa bakteriler  kolayca diğer kişilere geçebilir. Bakteriler ayrıca kapı tokmağı veya diğer yüzeylerden alınabilir ve buruna, ağıza veya gözlere bulaşabilir.

Boğaz kültürü nasıl alınır?

Doktorunuz ağzınızı açmanızı ve başınızı geriye doğru eğmenizi isteyecektir. Gerekirse, doktorunuz bir dil bastırıcısı kullanabilir. Bu, doktorunuzun boğazınızın arkasına daha iyi bakmasına yardımcı olabilir.

Daha sonra, boğazınızın arka tarafına, bademciklere ve diğer herhangi bir yara bölgesine birkaç saniye süreyle steril bir pamuklu bir çubuk sürer. Swab adı verilen bu pamuklu çubuk boğazınızın arkasında üretilen salgıların bir örneğini toplayacaktır.

Doktorunuzun aldığı boğaz kültür örneği mikrobiyoloji laboratuarına gönderilir. Bakterinin büyümesi için elverişli olan besiyerlerine ekim yapılır. Bu bakteri yetiştirme işlemine kültür denir. Herhangi bir zararlı bakteri olup olmadığını ve hangi tür bakterilerin var olduğunu belirlemek için kültürlenmiş örnek üzerinde kimyasal testler yapılır.

Besiyerleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

BESİYERLERİ NE İŞE YARAR?

Boğaz kültür sonuçları ne zaman çıkar?

Boğaz kültürünün sonuçlanması 18-24 saat sürer. Bu süre besiyerine  ekilen boğaz sürüntü örneğinde var olan bakterilerin üremesi için gerekli olan süredir. Besiyeri bakterilerin üreyebilmesi için 35 °C ‘de 18-24 saat bekletilir.

Boğaz kültürü sonucu normalse ”Normal boğaz flora bakterileri üredi”  şeklinde bir rapor verilir. Flora bakterileri boğazda bulunan zararsız bakterilerdir.

Bu  boğazınızda enfeksiyöz bakterilerin bulunmadığı anlamına gelir.

Streptokokların ürediğini gösteren test raporu  A grubu beta hemolitik streptokok üredi” şeklindedir. Doktorunuz enfeksiyona neyin yol açtığını bildikten sonra bir tedavi planı belirleyebilir.

Doktorunuz bu tedavi kapsamında antibiyotik reçete edecektir. Penisilin ve amoksisilin yaygın olarak reçete edilen iki ilaçtır.

Doktorunuz boğaz ağrısını düzeltmeye veya ateşi azaltmaya yardımcı olmak için ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz ilaçları önerebilir.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.