İDRARINIZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NE GİBİ İPUÇLARI VERİR?

İdrar testi  sağlığınız hakkında fikir veren ve doktorların oldukça sık kullandığı kolay ve çabuk yapılabilen bir testtir.

İdrarınızda aşağıdaki değişikliklerin görülmesi sağlığınız hakkında ne gibi sorunlar olabileceği hakkında ipucu verir:

1-İdrarda kan görülmesi:

Ağır egzersiz ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak görülebileceği gibi travma, böbrek taşı,tümör,  tüberküloz  veya orak hücreli anemi  gibi daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

İdrarda kan neden olur? Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İDRARDA KAN NEDEN OLUR?

2-Renk değişikliği:

Bazı gıdalar ve ilaçlar, idrar rengini değiştirebilir. Örneğin, pancar kırmızımsı veya koyu kahverengi, kuşkonmaz yeşil yapabilir veya havuç turuncu haline getirebilir. Bazı antiasitler idrarınızı mavi ve bazı kemoterapi ilaçları turuncu yapabilir. Bazen alışılmadık bir renk bir sağlık sorununun işareti de olabilir.

Eğer idrarınız aniden renk değiştirir ve neden olduğundan emin değilseniz doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

3-Koku değişikliği: 

Gıdalar, vitaminler ve ilaçlar, idrarınızın kokusunu değiştirebilir. Örneğin kuşkonmaz, bazı insanlar için amonyak benzeri bir kokuya neden olur. Yeterince su içmiyorsanız veya B-6 vitamini takviyeleri alıyorsanız idrarınızın kokabilir. Fakat bazı sağlık koşulları da idrar kokusunda değişikliğe neden olabilir.

Şeker hastalığı, mesane enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları ve karaciğer yetmezliği idrar kokusunu değiştirebilir.

4-İdrar yolu enfeksiyonu:

İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız idrarınızın rengi kırmızı veya kahverengi olabilir. İdrarınız koyulaşmış, yoğun veya yeşil renkte olabilir ve keskin bir kokusu olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle bakterilerin mesanenize ya da idrar yolunuza girmesi ile oluşur.

İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

5-Hiperglisemi göstergesi:

Kan şekerinin yüksek olmasına hiperglisemi denir. Kan şekeri yüksekliği sonucu idrarda da şeker görülebilir fakat idrardaki şeker ancak idrar tahlili sonucu belirlenebilir.

Hiperglisemi, diyabetin bir belirtisi olabilir ve kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı, körlük ve diğer sorunlara neden olabilir.

6 soruda kan şekeri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

6 SORUDA KAN ŞEKERİ HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

6-Susuzluk (dehidratasyon) göstergesi:

İdrarınız koyu renkte ve her zamanki gibi sık idrara gitmiyorsanız, bu vücudunuzda yeterli su olmadığının bir işareti olabilir. Ayrıca, yorgun hissetmeniz, mide bulantısı gibi şikayetler az su içmenizin göstergesi olabilir.

7-Gebelik göstergesi:

Eczanelerden temin edilebilen gebelik kitlerinde bulunan kimyasal şerit ile bir kadının idrarından hamile olduğunda ortaya çıkacak bir hormon olan insan koryonik gonadotropin veya hCG hormonu test edilebilir.

Beta HCG testi için detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

BETA HCG TESTİ NEDİR?

 

Bunu da Okuyun

SİNÜZİTİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Burnumuzda çoğunlukla zararsız olan milyonlarca bakteri bulunmaktadır. Ancak bu bakteriler, vücudumuzdan mukus (sümük, salya gibi) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.