BRCA GEN TESTİ NEDİR?

brca nedir, brca testi fiyatı, brca mutasyonu, brca testi ,brca geni, brca1, brca testi nerede yapılır, brca geni testiBRCA gen testi İngilizce meme kanseri anlamına gelen Breast Cancer’in kısaltmasıdır. BRCA gen testi normal hücre büyümesini kontrol eden genlerdeki değişiklikleri (mutasyon) saptayan bir kan testidir.

Meme kanseri tüm dünyada en sık rastlanan kanser türüdür  ve yılda yaklaşık 200.000 kadın bu hastalığın tanısını almaktadır.

BRCA1 ve BRCA2 adı verilen genlerdeki değişikliklerin saptanması meme kanseri ve over kanseri gelişme riskini gösterebilir.

BRCA gen testi kanserin kendisini göstermez. Bu test meme ve over kanseri açısından kuvvetli aile hikayesi olanlara veya bu hastalığı olan kişilere yapılır.

BRCA testi yapılmadan ve yapıldıktan sonra bu testin gerekliliği, faydaları ve sonuçları açısından genetik danışmanlık alınması önemlidir.

Eğer bir kadında BRCA1 ve BRCA2 genlerde değişiklikler mevcutsa meme kanseri açısından riski daha yüksektir. Erkeklerde de bu değişiklikler varsa yine kanser riski yüksektir. Aynı zamanda hem erkeklerde hem kadınlarda  bu genlerde değişikliklerin saptanması durumunda diğer kanser türlerinin gelişme riski de daha yüksektir.

Ayrıca bu gen değişiklikleri anne veya babadan genetik olarak aktarılabilir.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.