BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİREN 11 GIDA KAYNAĞI

Bağışıklık sistemi vücudu virüslerden, bakterilerden veya yabancı maddelerden koruyan organ, hücre ve protein ağıdır.

Bağışıklık sistemi, bakteriler, virüsler, parazitler veya vücuda giren mantar gibi patojenleri nötralize etmek ve uzaklaştırmak, çevreye zararlı maddeleri tanımak ve etkisiz hale getirmek ve hastalık nedeniyle değişen vücudun kendi hücreleri ile mücadele etmek için çalışan bir sistemdir.

Vücudumuzun bağışıklık sistemine yardımcı olan ve onu güçlendiren 11 besin kaynağını aşağıda bulabilirsiniz.

1-Brokoli:

Bağışıklık sistemini güçlendiren oldukça etkili bir gıda kaynağıdır. Vücudunuzun hasar görmesini önleyen bol miktarda  A ve C vitamini ve antioksidan glutatyon içerir.

 

 

 

 

2-Zencefil:

Zencefil güçlü bir antioksidan olmasının yanında lenf kanallarını açar ve özellikle solunum sisteminde enfeksiyonlara duyarlı toksinlerin birikimini engeller.

Zencefil bakteri, virus ve mantar enfeksiyonları ile savaşta vücuda bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonları yenmesinde yardımcı olur.

 

 

 

3-Düğme mantarı:

Düğme mantarı selenyum,B vitaminleri(riboflavin ve niasin) açısından zengindir.

Selenyum düzeyiniz düşükse daha ağır bir gribe yakalanma ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Riboflavin ve niasin sağlıklı bir bağışıklık sisteminiz olmasında size yardımcı olacak vitaminlerdir.

♦Selenyumun faydalarını biliyor musunuz?

 

4-Nar suyu:

Eski zamanlarda, bu meyve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır. Modern araştırmaların çoğu nar ekstraktının bu özelliği üzerine durmakta ve bu konudaki çalışmalar umut vericidir. Vücudun bakteri ve çeşitli virüslerle savaşmasına yardımcı olabilir.

NAR SUYUNUN 10 FAYDASI

5-Tatlı patates:

Tatlı patates havuç gibi beta-karoten içerir. Vücudumuzda A vitaminine dönüşüerek serbest radikallere zarar verir.

Bu da, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hatta yaşlanmayı geciktirir.

Karotenoidler hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

6-Karpuz:

Karpuz ferahlatıcı bir meyve olmasının yanında glutatyon adı verilen antioksidanlar açısından da zengin bir meyvedir. Enfeksiyonla mücadele edebilmek için bağışıklık sistemini güçlendirir. Karpuzunuzdaki glutatyonu daha fazla elde etmek için kabuğun yakınında kısmın yenmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

 

7-Mürver ağacı meyvesi:

Mürver ağacı meyvesi eski zamanlardan beri iyileştirici etkisi olduğuna inanılan ve son zamanlarda yapılan çalışmalarda antioksidan etkisi olduğu gösterilmiş bir meyvedir. Hala bir grip aşısı yerine geçmese de  laboratuar çalışmalarında mürver meyvesi ekstratının grip virüslerini bloke ettiği gösterilmiştir. Tüketilmesi enfeksiyonlara karşı korunmada fayda sağlayacak bir besin kaynağıdır.

 

8-İstiridye:

İstiridye içeriğinde bulunan çinko sayesinde virüslerle savaşta galip gelmemize yardımcı olur. Çinkonun muhtemel görevi çinko, bağışıklık tepkisinde yer alan beyaz kan hücrelerinin oluşmasına ve aktive edilmesine yardımcı olmaktadır.

♦Çinkonun faydaları ve çinko bakımından en zengin 10 gıda

♦Çinko eksikliğinin 5 belirtisi

 

9-Ispanak:

Bu süper yiyecek de bol miktarda besin maddesi mevcuttur. Bunlardan biri folat, vücudunuzda yeni hücreler oluşmasına ve DNA’nın onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca lif, C vitamini gibi antioksidanlar ve daha fazlasını içerir.

 

 

10-Buğday tohumu:

Buğday tohumu çinko, B vitaminleri ve antioksidanlar açısından zengindir. 

Buğday tohumu, lif, protein ve sağlıklı yağ karışımı içerir. Normal kullandığınız unun bir miktarını buğday tohumu ile değiştirmek sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

 

 

11-Sarımsak:

Ham sarımsak, bakteri, virüs ve mantarlarla savaşabilme yeteneği yanında  cilt enfeksiyonlarını yenmeye ve kolestrolünüzü düşürmenize de yardımcı olabilir.

Sarımsak yağının faydaları

Bunu da Okuyun

LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Likopen, domates, karpuz, papaya, kırmızı greyfurt ve guava gibi kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.