BEYAZ ÇAYIN FAYDALARI

Çay, Camellia sinensis adlı bitkinin yapraklarının kaynatılması ile elde edilen bir içecek türüdür. Üç çeşit çay türü vardır. Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay. Beyaz çayın antiinflamatuvar etkisinden  kanser önleyici etkisine kadar çeşitli etkilerinin bulunduğu yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

 

İşte aşağıda beyaz çayın faydaları:

1-Antioksidan ve antiaging etkisi:

Vücutta serbest radikallerin varlığı cilt de dahil olmak üzere farklı vücut organlarının hasar görmesine yol açar. Bu serbest radikallerin yaşın ilerlemesiyle ilişkili olan diğer zorluklarla birlikte  yaşlanma sürecine bulunur.  Beyaz çay serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olan polifenoller içerir. Yapılan çalışmalarda beyaz çayın antioksidan etkisi olduğunu göstermiştir.

Antioksidan etkisi en yüksek 20 besin kaynağı

2-Cilt üzerine etkisi:

Beyaz çay cildin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde cildin hızlı onarılmasını ve tedavi edilmesini sağlar. Ayrıca UV ışınlara karşı cildin korunmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken 5 şey

3-Ağız sağlığı üzerine etkisi:

Beyaz çayın ağız sağlığı üzerine de olumlu etkileri vardır. Beyaz çayda bulunan polifenol, flavonoid ve tanin varlığı plak oluşumuna neden olabilecek çeşitli bakterilerin çoğalmasını engeller ve içeriğinde bulunan florür sayesinde diş çürüklerinin azalmasına yardımcı olur.

En sık ağız kokusu yapan 15 durum

4-Kanser üzerine olan etkisi:

Araştırmalar yeşil çay gibi beyaz çayın da kanseri önlemede faydalı olabileceğini göstermiştir. Akciğer kanseri gibi kanser türlerinde yeni kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatabilecek antikanser özelliğe sahip olduğu belirtilmektedir fakat bu özelliğinin tam olarak ortaya koyulabilmesi için daha fazla çalışmaya da ihtiyaç duyulmaktadır.

Kanserle savaşta 9 mucize yiyecek 

4-Antibakteriyel etkisi:

Beyaz çay  cildimizi bakteri ve diğer mikroplardan koruyabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir. El sabunu gibi bazı temizlik ürünlerinde ana madde olarak beyaz çay kullanılır.Beyaz çay tüketilmesi bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudumuzun korunmasına yardımcı olur. 

MRSA bakterisi nedir? Neden tehlikelidir?

5-Kilo verme üzerine etkisi:

Araştırmalar beyaz çay alımının yağ hücrelerinin oluşumunu önleyebileceğini ve ayrıca adipogenez olarak adlandırılan adipositlerin (yağ hücrelerinin) yaşam döngüsünü kontrol edebileceğini göstermektedir.

Leptin düzeyi ile kilo verme arasındaki ilişki nedir?

6-Kalp damar hastalıkları üzerine etkisi:

Beyaz çayta bulunan flavonoidler ile kardiyovasküler bozukluk riskinin azalması arasında ilişki saptanmıştır. Flavonoidler kan basıncının düşmesine yardımcı olurlar. Ayrıca dislipidemi ve endotel fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-kötü kolesterol) düzeyini düşürürler. Flavonoidlerden zengin beyaz çayın tüketilmesi çeşitli kardiyovasküler bozukluk riskini azaltabilir.

Kolesterolü düşürmenin doğal yolları

7-Şeker hastalığı üzerindeki etkisi:

Yapılan bir araştırmanın sonuçları beyaz çay tüketiminin diyabetli kişilerde görülen aşırı susuzluk (polidipsi) gibi belirtileri azalatabileceğini, kan şeker düzeyini düşürdüğünü ve insülin salınımını arttırdığını göstermiştir.

Şeker hastalığı hakkında ne biliyorsunuz?

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.