KOMBU ÇAYI NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

kombu çayı nedir, kombu çayının faydaları, kombu çayı nasıl hazırlanırKombu çayının önemli bir kısmı  Kombucha mantarından oluşur. Kombucha mantarı içinde siyah çay ve şekerin bulunduğu adeta bir besiyerine benzeyen ortamda mayalanması sonucu elde edilir.

Kombucha mantarının mayalanması sonucu içeriğinde sirke, B-vitaminleri, enzimler, probiyotik ve yüksek asit konsantrasyonu (asetik, glukonik, laktik) ortaya çıkar. İşte bu bileşiklerden oluşan kombu çayının sağlığımız açısından bir çok faydası vardır. Aşağıda kombu çayının başlıca faydalarını bulabilirsiniz.

Kombu çayının başlıca faydaları şunlardır:

1-Detoksifikasyon etkisi:

Kombu çayının detoksifiye edici(toksinleri yok edici) etkisi oldukça yüksektir. Özellikle bu etki en fazla karaciğer hücreleri üzerindedir.

2-Sindirim sistemi üzerine etkisi:

Kombu çayında bulunan faydalı asitler, probiyotikler ve enzimler direkt olarak sindirime yardım eder. Yapılan çalışmalar kombu çayının geçirgen bağırsak sendromuna ve mide ülserlerine iyi geldiğini göstermiştir. Kombu çayının reflü şikayetlerini gerilettiği belirtilmiştir.

3-Enerji verici etkisi:

Kombu çayında (az oranda olsa da) kafein ve B vitamini bulunur. Ayrıca demir açısından oldukça zengindir. Vücudun ATP(adenozin trifosfat)  üretimine ve dolayısıyla enerji kazanmasına yardımcı olur.

4-Bağışıklık sistemi üzerine etkisi:

Kombu çayının bağışıklık sistemi üzerindeki en büyük etkisi serbest radikalleri kontrol etmesi yoluyla yani antioksidan etkisiyle olur. Güçlü bir antioksidan olduğu bilinrn D-sakkarik asit -1, 4-lakton (DSL) kombucha mantarının fermentasyonu ile ortaya çıkar ki bu bileşik tek başına siyah çayda bulunmamaktadır. Ayrıca yüksek C vitamin ve probiyotikler sayesinde içeriği ile hücre hasarına ve inflamatuvar hastalıklara karşı koruyucudur.

5-Eklemler üzerine etkisi:

Kombu çayı eklem hasarını önlemede, iyileştirmede ve tamir etmede etkilidir. Kombu çayı glikozaminler açısından zengindir ve bu madde sinovyal (eklemler arasındaki sıvı) hyaluronik asit seviyesini arttırır. Dolayısıyla kollajen üretimi artar ve eklem ağrıları azalır.

6-Kanseri önleme üzerine etkisi:

Yapılan çalışmalarda kombu çayında bulunan glukarik asidin kanser riskini önleyici etkileri olduğu gösterilmiştir.

7-Kilo üzerine etkisi:

Kombu çayı metabolizmayı arttırır ve yağ birikimini sınırlandırır. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olan asetik asit ve polifenol açısından zengindir.

Kombu çayı nasıl yapılır?

Kombu çayını evde hazırlamak oldukça kolaydır, bununla birlikte hazır şekilde de kombu çayı satılmaktadır.

Kombu çayı yapmak için ihtiyacınız olan şeyler nelerdir?

kombu çayı nedir, kombu çayının faydaları, kombu çayı nasıl hazırlanır1-Ağzı geniş büyük metal yada cam bir kavanoz veya kase. Kabın plastik ya da seramik olmaması önemlidir.

2-Kavanozun ağzını örtecek bir bez havlu veya mendil ve kavanozun ağzını kapatacak bir lastik bant.

3-8 su bardağı su, 4 poşet siyah ya da yeşil çay.

4-Kombucha mantarı

 

8 su bardağı su kaynatılır. Kaynayan suya yarım su bardağı kadar şeker  ve sonrasında  4 poşet siyah çay eklenir. Siyah çay yerine yeşil çay da tercih edebilir.  Çay 15 dakika demlenmeye bırakılır ve sonrasında çay poşetleri kavanozdan çıkarılır. Çay ılımaya bırakılır ve yaklaşık 1 saat sonra kombucha mantarı kavanoza mayalanması için bırakılır. Kapağı bir bez ya da peçete ile kapatılır. Kavanozun ağzına bir lastik geçirilir. 7-10 gün arasında oda sıcaklığında kombucha mantarının mayalanması beklenir.

Kombu çayının yan etkileri nelerdir?

Kombu çayını immün sistemi zayıf kimselerin ( hazırlanışa bağlı olarak başka bakterilerle kontamine olup, enfeksiyon riski yapması açısından), mide ülseri olanların, gebelerin, şeker ve kanser hastalarının tüketmeleri önerilmemektedir veya bu kişiler mutlaka doktorlarına danışarak kombu çayını tüketmelidirler.

Bunu da Okuyun

LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Likopen, domates, karpuz, papaya, kırmızı greyfurt ve guava gibi kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan ...

2 Yorumlar

 1. Kombucha üretiyor, tüketiyor ve satıyorum uzun zamandır.
  Bir zararını görmedim.
  İçmek dışında fazla mantarları (scoby) krem / maske yapımında da kullanıyorum. 2 ay fermente ederek sirke elde ediyorum. Çok kullanışlı yani bu kombucha.
  Hijyene dikkat ettiğiniz sürece faydasını çeşitli şekillerde göreceksiniz.
  http://www.kefirmarket.com

 2. TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK RESMI İZİNLİ KOMBU ÇAYI MANTARI URETICISI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ😊0533 492 65 63
  ZUHAL KARAMAN
  http://www.facebook.com/kombucayivekombumantari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.