TERENİN FAYDALARI NELERDİR?

 

terenin faydaları, tere yetiştiriciliği, tere faydaları ,tere kürü, tere tohumu, tere nedir, tere tohumunun faydaları, dere otuTere, turpgiller ailesinden yaprakları daha çok salatalarda kullanılan bir bitkidir. Tere, CDC (Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) tarafından  da çok güçlü ve sağlıklı bir bitki olarak tanımlanmıştır.

Terenin faydaları nelerdir?

1-Kolon kanser riskini azaltır.

Vitamin, mineral, antioksidan ve enzim yönünden zengin olan tere, kalori, yağlar, sodyum ve diğer toksinler açısından oldukça fakirdir. Bu özelliğiyle adeta kanserle savaşan bir bitkidir. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışmada terenin ve diğer turpgiller ailesine mensup bitkilerin içeriğinde bulunan izotiosiyanat’ın antikanserojen (kanserle savaşan) etkisi olduğu gösterilmiştir.

2-Omega 3 içerir.

Somon balığı ve diğer yağlı balıklarda omega 3 bulunduğunu hepimiz biliyoruz fakat tere de omega 3 açısından oldukça zengin bir bitkidir. Tere içeriğinde esas olarak alfa linoleik asit şeklinde doymamış omega 3 formunda çoklu yağ asitleri bulunur.

3-Antiinflamatuvar etkisi vardır.

Terenin ve turpgillerin inflamasyonu azaltmaya yarayan antiviral ve antibakteriyel etkisi vardır.  Pharmaceutical Biology adlı dergide yayımlanan bir çalışmada tere özütlerinin doku hasarını azalttığı gösterilmiştir.

Tere ayrıca beta karoten, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, folik asit, fosfor gibi besleyici öğeler açısından oldukça zengin bir bitki olduğundan akciğerde solunum yollarını rahatlatıcı etkisi, öksürük, bronşit ve gribi tedavi edici etkisi vardır.

4-Kan basıncını düşürür.

Kalsiyum,potasyum ve magnezyum mineralleri sodyumun atılmasını sağlayarak ve kan damarlarını gevşeterek kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Tere zengin kalsiyum içeriği ile kan basıncını düşürür.

5-Sağlıklı saçlara, deri ve tırnaklara sahip olmamızı sağlar.

Tere gibi yeşil yapraklı bitkilerde bulunan bitkisel besinler içerdikleri A,C,E, K ve B  vitaminleri sayesinde saç, deri ve tırnaklarımızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

6-Kemik ve dişleri güçlendirir.

Tere kalsiyumdan zengin içeriği ile kemik ve dişlerimizin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Bunu da Okuyun

LİKOPEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Likopen, domates, karpuz, papaya, kırmızı greyfurt ve guava gibi kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.