D VİTAMİNİ HAKKINDA HERKESİN BİLMESİ GEREKEN 3 ŞEY

d vitamini ilaçları, d vitamini eksikliği belirtileri, d vitamini hangi besinlerde bulunur, d vitamini eksikliği, d vitamini faydaları, d vitamini nelerde bulunur, k vitamini, b vitamini1-Genel olarak sağlıklı olmanızda D vitamininin rolü çok önemlidir.

D vitamini sadece güçlü kemikler için değil, sinir sistemi, kardiyovazküler sistem ve bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Düşük D vitamin düzeyinin bazı kanser türleri, kas güçsüzlüğü, tip 1 ve 2 diyabet, hatta şizofreni gibi hastalıklarla ilgilisi olduğu bilim insanları tarafından belirtilmektedir.

D vitamininin faydaları:

-D vitamini aşırı östrojeni bloke etme yeteneği ve hücre yaşam döngüsünde aldığı rol sayesinde göğüs, kolon ve yumurtalık kanser riskinin azalmasında rolü vardır.

-Yapılan bazı çalışmalarda güneş ışığını daha fazla alan dolayısıyla D vitamin düzeyi daha yüksek olan çocuklarda astım ve tip 1 diyabet hastalığı daha az görüldüğü belirtilmiştir.

-D vitamin düzeyi düşük 50 yaş üstü kişilerde kalp krizi, kalp yetmezliği gibi rahatsızlık riskinin daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

-Bağışıklık sistemi hücrelerinde D vitamini reseptörleri bulunmaktadır. Multipl skleroz, romatoid artrit, irritabl bağırsak hastalığı, hipertansiyon veya psöriazis gibi otoimmün hastalıkları engellemede faydası olduğu gösterilmiştir.

D vitamini eksikliğinin neden olduğu 10 hastalık.

2-D vitamini aslında bir vitamin değildir.

D vitamini aslında bir steroid hormon öncüsüdür. Provitamin D olarak adlandırılır.

D vitaminine dönüşüm önce karaciğerde, daha sonra böbreklerde gerçekleşir.

D vitamininin  en önemli rolü kalsiyum metabolizmasının sağlanmasıdır. D vitamini desteği ile kalsiyum düzeyi de artar.

3-Süt en iyi vitamin D kaynağı değildir.

Süt sanıldığı gibi en iyi D vitamini kaynağı değildir. En iyi D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Güneşe çıkmadan D vitamini almanın 6 yolunu öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bunu da Okuyun

K2 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

K vitamini, insanlarda pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesi için gerekli olan temel bir vitamindir ve vücuttaki birçok ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.