SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN GEREKLİ OLAN 4 VİTAMİN

Cilt vücudumuzun en büyük organıdır ve cilt bakımı vücut sağlığı bakımından da en önemli basamaklarından biridir. Cilt bakımı ve güzellikle ilgili olarak marketlerde kırışılık giderici kremlerden nemlendirici ürünlere kadar çeşit çeşit ürünler satılmaktadır.

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler nedir?

Çoğu sağlık ve cilt bakım uzmanının cildinizi sağlıklı tutmakla ilgili olarak ilk söyleyeceği şey direkt olarak güneşin zararlı ışınlarına cildinizin maruz kalmasını engellemeniz olacaktır fakat güneş ışınları başlı başına zararlı değildir. Günlük 10-15 dakikalık güneşe çıkmak D vitamini üretimi için yararlı olacaktır.

D vitamini:

D vitamininin en büyük yararı kalsiyum geri emilimi ile ilgilidir ama D vitaminin vücudumuz üzerindeki faydaları sadece kemikler üzerine değildir. D vitamini psöriazis( sedef hastalığı) tedavisinde de faydalıdır. Kalsitriol bir D3 vitamin formudur ve psöriazis tedavisinde krem olarak kullanılır.

C vitamini:

C vitamini antioksidan özelliği ve kollajen sentezindeki önemli rolü sayesinde cilt bakımında önemi olan bir vitamindir. Aynı zamanda C vitamini güneş ışınlarının vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltır. C vitamini hasarlı cildin iyileşmesine yardım eder ve kırışıklıkların giderilmesinde yardımcıdır.

E vitamini:

E vitamini de C vitamini gibi güneş ışınlarının vücut üzerindeki zararlı etkisini azaltır. E vitamini zararlı ultraviyole ışınlarını emer. C ve E vitamini içeren kremlerin zararlı güneş ışınlardan koruyucu olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda E vitamini cilt inflamasyonunu azaltır.

K vitamini:

K vitamini özellikle ameliyat geçirmiş hastalarda doktorlar tarafından kullanılır. K vitamini vücudun ameliyat sonrası yaralı alanlarının eski haline dönmesine ve kan pıhtılaşmasını sağlayarak iyileşme sürecine yardımcı olur. K vitamini içeren kremler çatlakları, yara izlerini, koyu halkaları, tahriş olmuş alanları, göz altındaki damarlanmaları azaltır. Bununla birlikte K vitaminin cilt üzerindeki faydalı etkisi C ve E vitamini kadar fazla değildir.

Bunu da Okuyun

K2 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

K vitamini, insanlarda pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesi için gerekli olan temel bir vitamindir ve vücuttaki birçok ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.