K2 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

K vitamini, insanlarda pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesi için gerekli olan temel bir vitamindir ve vücuttaki birçok diğer protein için önemli bir değere sahiptir.

Bu temel vitaminin 2 önemli kaynağı vardır:

Öncelikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K1 vitamini veya filokinon ve bazı bağırsak bakterileri tarafından sentezlenen K2 vitamini veya menakinondur.

K2 vitamini, mayalanmış soya fasulyesi olan natto (fermante edilmiş soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon yiyeceğidir) gibi fermente gıdalardaki bakteriler tarafından üretilir; menakinon-4, organik yumurta ve tavuk gibi hayvansal gıdalarda bulunur.

K VİTAMİNİ YÖNÜNDEN EN ZENGİN 10 BESİN

K2 vitaminini özellikli kılan nedir?

K2 vitamini

1-Kardiyovasküler sağlık

2-Kemik gelişimi gibi temel ve önemli fonksiyonlara sahiptir.

Bu özelliği nedeniyle osteoporoz ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olur ve daha fazla K2 vitamini alan kişilerde kardiyovasküler hastalık ve osteoporoz gelişme riski düşüktür.

Osteoporozu ve aterosklerozu önlemeye yardım etmesinin yanında K2 vitamininin  diğer faydaları şunlardır:

1-Kalsiyumun böbrek taşlarına dönüşmek üzere böbreklere veya vücudun diğer bölgelerine (örneğin kalp hastalığını tetikleyebileceği kan damarlarına) gitmesini önlemek

2-Polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlarda erkeklik hormonlarının ve androjeni azaltmak ve erkeklerde testosteron ve doğurganlığın arttırılması yoluyla cinsel işlevi optimize etmek

3-Kan şekerini dengelemek için insülin oluşturmak, diyabetten korumak ve obezite ile ilişkili metabolik problemleri önlemeye yardımcı olmak

4-Sağlıklı hücreleri destekleyen genleri güçlendirirken kanseri teşvik edebilecek genleri bastırmak

5-Egzersiz yaparken enerjiden yararlanma performansını arttırmak

KAYNAKLAR:

1-J Nutr Sci. 2016 Dec 29;5:e48. doi: 10.1017/jns.2016.20. eCollection 2016. Plasma phylloquinone, menaquinone-4 and menaquinone-7 levels and coronary artery calcification.
2-Prog Food Nutr Sci. 1992 Oct-Dec;16(4):307-43. The production of menaquinones (vitamin K2) by intestinal bacteria and their role in maintaining coagulation homeostasis.
3-Nutrients. 2014 May 16;6(5):1971-80. doi: 10.3390/nu6051971. Vitamin K2 therapy for postmenopausal osteoporosis.

Bunu da Okuyun

C VİTAMİNİ AÇISINDAN EN ZENGİN 10 BESİN

C vitamini vücut bağ dokusunun sağlıklı olmasını sağlayan ve antioksidan olarak görev yapan bir vitamindir. Suda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.