SEDEF HASTALIĞINA İYİ GELEN ESANSİYEL YAĞLAR

lavantaSedef hastalığı, derinin kronik tekrarlayıcı, kızarıklık şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlığıdır. Sedef hastalığı tıp dilinde psoriasis olarak adlandırılır. Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de ailesel özellik ve bağışıklık sisteminin vücuda verdiği tepki hastalığın oluşmasında etkilidir.

Esansiyel yağlar sedef hastalığı gibi deri hastalıkları da dahil olmak üzere aromaterapi ve diğer alternatif tedavi yöntemleri içinde kullanılır. Esansiyel uçucu, esans, öz anlamına gelmektedir. Bu yağlar sedef hastalığının tedavisinde ilk tedavi seçeneği olarak kullanılamaz sadece tedaviye yardımcı olarak bu yağlardan faydalanılabilinir.

Sedef hastalığına iyi gelen yağlar şunlardır:

-Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı esansiyel bir yağ olmamasına rağmen sedef hastalığında anti-inflamatuvar etkisi ile ağrıya iyi geldiği için kullanılabilir. Cildi nemlendirir ve yağ oranını dengeler.

-Hint yağı:

Hint yağı da esansiyel bir yağ değildir fakat esansiyel yağların içine eklenerek yağın dilüe (daha az yoğun) hale gelmesi sağlanabilir. Cildin yumuşamasını sağladığı gibi,ciltteki toksinlerin de uzaklaşmasını sağlar.

-Lavanta yağı:

Lavanta yağı üzerine en çok çalışma yapılmış esansiyel yağlardan biridir. Sıyrıklar, baş ve kas ağrısı dahil olmak üzere bir çok durumda kullanılır. Ciltteki kaşıntıların azalmasına yardımcı olur. Gebeler, emziren kadınlar kullanmamalıdır. Fazla kullanılması bulantı, kusma ve baş ağrısı yapabilir.

-Itır yağı:

Itır yağı kan dolaşımını iyileştirir, inflamasyon ve stresi azaltır. Ayrıca sağlıklı hücrelerin büyümesini ve rejenerasyonunu teşvik eder. Yüksek tansiyonu olanlar ve alerjisi olanlar ıtır yağını dikkatli kullanmalıdırlar.

-Nane yağı:

Nane yağı, sedef hastalığına bağlı kaşıntı ve ağrıyı azaltmada yardımcıdır.

-Argan yağı:

Argan yağı cildi nemlendirici E vitamini yönünden zengindir. Aynı zamanda cildin metabolizmasını iyileştirir, inflamasyonu azaltır ve cildi güneşten korur. Argan yağı sedef hastalığında oluşan ciltteki kırmızılık, kuruluk, şişlik ve kaşıntıya iyi gelir. Mutfakta kullanılan argan yağı ile kozmetik argan yağı karıştırılmamalı, kozmetik argan yağı içilmemelidir.

-Çörek otu yağı:

Çörek otu yağının anti inflamatuvar, antibakteriyel, antifungal ve antihelminitik etkisi vardır. Parazitlerin neden olduğu cilt rahatsızlıklarının ve sedef hastalığının tedavisinde yardımcıdır. Çörek otu yağı mükemmel bir nemlendiricidir.

Pıhtılaşma bozuklukları olanlar, diyabet hastaları ve düşük tansiyonlu kişiler kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.Gebeler kullanmamalıdır. Çörek otu yağının aynı zamanda sedatif (yatıştırıcı, sakinleştirici) bir etkisi de vardır.

Çörek otu yağı doğrudan cilde uygulanabilir veya başka bir yağ ile de karıştırılabilir.

Bunu da Okuyun

NASIR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Nasır, cildin kendisini sürtünmeye ve basınca karşı korumaya çalışırken gelişen kalın, sertleşmiş cilt katmanlarıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.