ATOPİK DERMATİTİ ÖNLEMENİN YOLLARI

eczema

Alerjik egzama olarak da bilinen atopik dermatit daha çok çocuklarda görülen deride kaşıntı, kuruluk ve kırmızılıkla karakterize bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse deride kaşımanın da yol açtığı kanamalara, deride sertleşme ve kurumaya , sonunda da enfeksiyonlara yol açabilir.

Atopik dermatitli çocuklarda problemlerin daha da ilerlememesi için alınabilecek bir takım önlemler mevcuttur. Bunları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

1- Derinin nemli tutulması önemlidir. Bu yüzden günde bir kez ılık banyo, hem cildi rahatlatacak hem de kaşıntıyı azaltacaktır. Banyodan sonra cilt nemlendiricileri kullanılmalıdır.

2-Katkılı şampuan ve sabunlar kullanılmamalı, pH’ı nötr olan ürünler tercih edilmelidir.

3-Pamuklu giyecekler tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca yünlü ve sentetik ürünlerden uzak kalınmalıdır. Çok sıkı ve kalın giysiler giyilmemelidir.

4-Yeni alınan giyecekler önce yıkanmalı, toz deterjan yerine, sıvı deterjan ya da toz sabunlar kullanılmalıdır.

5-Atopik dermatite neden olan bir gıda ise diyetten çıkarılmalıdır. Katkı maddesi içeren gıdalar tüketilmemelidir.

6-Ev tozlarına alerji mevcutsa, ev tozlarını önleyici tedbirler alınmalıdır.

Bunu da Okuyun

TIRNAKLARIMIZ SAĞLIĞIMIZ HAKKINDA NE SÖYLER?

Tırnaklarınızın sağlığınız hakkında ipucu verebileceğini biliyor muydunuz?

2 Yorumlar

  1. merhaba ben nazan. oğlumun yüzünde atopik dermatit var dedi dr. 3 doktorum söylediğini kullandım fakat fayda etmedi. en son sağlık ocağındaki doktorum bana coresatin önerdi ve düzenli kullan dedi. 1 hafta sürmeden hem kaşıntısını bitirdi hemde dermatit bitti. öneriyorum.

  2. Kızımın vajinal bölgesinde yaşı itibariyle kızarıklık ve kaşıntı başladı.geçmek bilmedi.Doktora götürdük bize coresatin diye bir ürün öneerdi.eczane pembe coresatin verdi bize.çocuk olduğu için de çok krem kullanmak istemedim ama mecbur kaldık.iyi ki de kullanmışız 2 gün sonra kaşıntı da kızarıklık ta kalmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.