ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN 7 İŞARETİ

dehb

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuğun okuldaki başarısını ve kişilerle iletişimini etkileyen karmaşık bir zihinsel bozukluktur. DEBH belirtileri farklılık gösterir ve bazen tanımlamak zordur.

DEHB’nun göstergesi olabilecek 7 işareti aşağıda bulabilirsiniz.

1-Ben merkezli olmak- Ben, ben, ben

DEHB olan çocuk diğer insanların ihtiyaç ve isteklerini anlamada ve hatırlamada yetersizdir. Diğer insanların konuşmalarını keser,okulda aktivitelerde ve diğer çocuklarla oyunlarında sıralarını beklemezler. Benmerkezcidirler.

2-Duygusal karmaşıklık

Hem iyi hem kötü şekilde duygularını kontrol etmekte zorlanırlar. Kızgınlık patlamaları yaşayabilirler.

3-Sürekli kıpırdanmak, durmadan kımıldamak

DEHB olan çocuklar yerlerinde sabit duramazlar. Sürekli kımıldanır, sandalyede oturmaya zorlandıklarında dahi kıpırdanırlar.

4-Sonlandırılamayan işlerinin olması

DEHB olan çocuklar birçok şeye ilgi duyabilirler, birçok işe veya projeye başlayabilirler fakat hiçbirini tamamlayamaz ve sonunu getiremeden uğraştıkları işten ilgilerini kaybederler.

5-Odaklanamama

Bu çocuklar çoğu zaman konuşurken bile dikkatlerini toplayamazlar, sizi duyduklarını söylerler fakat söylediklerinizi tekrar edemezler.

6-Dikkatsizce yapılan hatalar

Şunu unutmamak lazım ki, bu çocuklar diğer çocuklardan daha tembel ya da zeka bakımından daha geri değildirler. Sadece bir planlama gerektiren durumları takip etmede zorluk çekerler, bu durum da dikkatsizce hata yapmalarına yol açar.

7-Gündüz düşleri

Bu çocuklar tipik olarak gürültücü ve taşkın olarak tanımlanırlar fakat bu her zaman böyle değildir. Bazıları daha sessizdir ve diğer çocukların arasına karışmaktan kaçınır. Gözlerini bir noktaya diker ve adeta hayal kurarlar, çevreleri ile iletişimi keserler.

Yukarda anlatılan bu durumları bazı çocukların bazı zamanlarda gösterebileceğini akılda tutmakta fayda vardır fakat bu belirtilerin sürekli olması ve çocuğunuzun okuldaki başarısını, arkadaşları ile ilişkisini etkilemesi dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu düşündürmelidir. İyi haberse, DEHB tedavi edilebilen bir durumdur.

 

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.