6 SORUDA KAN ŞEKERİ HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

1-Kan şekeri olarak bahsedilen şeker türü hangisidir?

Glikoz.

Şeker, glikoz ve fruktozdan oluşan bir sukrozdur, glikoz ise sadece glikozdur.

Glikoz, C6H12O6 molekül formülü olan bir şeker türü olarak tanımlanabilir.

Glikoz vücuttaki tüm hücrelerin ana enerji kaynağıdır. Kan şekeri seviyesi için kısaca glikoz kısaltma olarak kullanılır veya kan dolaşımındaki glikoz miktarı (mililitre / desilitre, mg /dL) olarak ölçülür.

2-Kan şekerinin yükselmesine ne denir?

Hiperglisemi

Hiper aşırı anlamına gelir. Glisemi” kandaki glikoz “anlamına gelir. Pankreasınız yeterli insülini (hücrelerinizin glikoz kullanmasına yardımcı olan hormon) yapamadığında veya insülin görevini yerine getiremediğinde glikoz kanınızda birikir.

 

3-Sabah uyandığınızda aç karnına kan şekeriniz hangi değerin üstünde olmamalıdır? 

100 mg/dl

Açlık kan şeker düzeyinizin 100-125 mg / dL aralığında ise büyük ihtimalle prediyabetiksinizdir. 125 mg / dL’nin üzerindeyse siz de şeker hastalığı olabilir.

 

3-Kan şekerinizi düzenleyen organ hangisidir?

Pankreas

Midenizin hemen altında ve arkasında bulunan bir bezdir.  Adacık adındaki Langerhans adacıkları adı verilen hücre grupları sayesinde kan şekeri ayarlanır. Ana pankreas hormonlarından ikisi kan şekerini düşüren insülin ve kan şekeri seviyesini yükselten glukagondur.

 

PANKREAS NE İŞE YARAR?

4-Kan şekeriniz çok fazla düştüğünde bunu ilk hangi organınızın hisseder?

Beyin

Düşük kan şekeri belirtileri tipik olarak baş ağrısı, açlık hissi, görme sorunları ve halsizlik ile başlar. Kan şekerinizi yükseltemezseniz işler daha da kötüleşebilir: Kafa karışıklığı, nöbet ve hatta koma bile görülebilir.

 

5-Glikoz hangi organımızda depolanır?

Karaciğer

Vücudumuz yemekten sonra ihtiyaç duyduğu şekeri kullandıktan sonra, karaciğeriniz  glikozu kandan alır, glikojen haline getirir ve depolar. Kan şeker seviyeniz düştüğünde –  yemekler arasında veya egzersiz sonrasında – karaciğeriniz, glikojeni tekrar glikoza dönüştürür ve kan dolaşımına bırakır.

KARACİĞERİN GÖREVİ NEDİR?

6-Diabetes mellitus nedir?

Şeker hastalığının tıp dilindeki adıdır.

Vücudunuzun enerji için kandaki glikozu kullanamaması sonucu ortaya çıkan şeker hastalığı 2 tiptir. Tip 1 şeker hastalığında, vücudunuzun doğal savunma mekanizmaları pankreasınızdaki insülin üreten beta hücrelerini yok eder. Tip 2 şeker hastalığına ise pankreasınız yeterli insülin yapamaz ya da vücudunuz bunu iyi kullanamaz.

 

DİYABET HAKKINDA 10 GERÇEK

Bunu da Okuyun

AŞİL KOPMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşil tendon rüptürü olarak adlandırılan,  baldırın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü lifli kordonun (aşil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.