DİGOKSİN NEDİR? NE İŞE YARAR?

Digoksin kalp kontraksiyonlarının kuvvetini ve etkinliğini arttıran, kalp yetmezliğinin tedavisinde, kalp hızını ve ritmini kontrol etme amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

Digitalis lanata adı verilen bir bitkinin yapraklarından ekstrakte edilir.

Digoksin, kalp kası içindeki kalsiyum, sodyum ve potasyumun hareketlerini kontrol eden bir enzimin (ATPaz) aktivitesini inhibe ederek kalbin kasılma kuvvetini arttırır.

Kalsiyum, kasılma kuvvetini kontrol eder. ATPaz’ı inhibe etmek kalp kasında kalsiyumu arttırır ve bu nedenle kalp kasılmalarının kuvvetini arttırır.

Digoksin atriyum ile kalbin ventrikülleri arasındaki elektrik iletimini yavaşlatır ve atriyal fibrilasyon, atriyal çarpıntı ve atriyal taşikardi gibi anormal hızlı atriyal ritimlerin tedavisinde yararlıdır.

ARİTMİ NEDİR, NEDEN OLUR, TEDAVİ YÖNTEMLERİ NEDİR?

Digoksin, atriyum ve ventriküler arasındaki elektriksel iletimi bloke ederek bu semptomları hafifleterek ventriküler kasılmaları yavaşlatır.

Digoksin; Digitek, Lanoxicaps, Lanoxin isimleri altında ticari olarak bulunmaktadır.

Digoksinin yan etkileri nelerdir?

Digoksinin yan etkileri şunlardır:

♦mide bulantısı
♦ishal
♦kusma
♦baş ağrısı
♦baş dönmesi
♦cilt döküntüsü
♦zihinsel değişiklikler

Digoksinin çoğu yan etkisi doza bağımlıdır ve kan seviyeleri tedavi edici etki aralığının üstüne çıktığında ortaya çıkar. Bu nedenle, kan seviyelerini tedavi edici seviyede tutarak digoksin yan etkilerinden kaçınılabilir.

Digoksin ile ilişkili ciddi yan etkiler şunları içerir:

♦kalp bloğu,
♦hızlı kalp atışları
♦yavaş kalp hızı

Digoksin ayrıca görme bozukluğu (bulanık veya sarı görme), karın ağrısı ve meme büyümesi ile ilişkilendirilmiştir. Düşük kan potasyumu seviyesine sahip hastalar, digoksin seviyeleri yüksek olmasa bile digoksin toksisitesi gelişebilir. Benzer şekilde, yüksek kalsiyum ve düşük magnezyum kan seviyeleri, digoksin toksisitesini artırabilir ve kalp ritminde ciddi bozukluklar oluşturabilir.

Digoksin nasıl kullanılır?

Digoksin yemeklerden önce veya yemekle birlikte alınabilir. Damla, tablet ve sandoz şeklinde kullanım formları mevcuttur.

Digoksin öncelikle böbrekler tarafından yok edilir; böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda digoksin dozu azaltılmalıdır.

Digoksin kan seviyeleri toksisiteyi önlemek için dozları ayarlamak için kullanılır. Başlangıç dozu, yaş ve böbrek fonksiyonuna bağlı olarak günlük 0.0625-0.25 mg’dir. İstenilen cevabı elde etmek için doz her iki haftada bir artabilir. Normal idame dozu günde 0.125 ile 0.5 mg’dir.

Bunu da Okuyun

PROZAC NEDİR? NE AMAÇLA KULLANILIR?

Fluoksetin (Prozac/Prozak), depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozukluğu (bulimia) ve adet öncesi sendromun ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.